איך להכין את הבכור לאח שיוולד - הריון שני הדפסה דוא

מאת: יעל שי דקל

 

מזל טוב הצטרף בן משפחה חדש לבית והילד הבכור כולו שמח, אבל אחרי יומיים בבית עם האח החדש ,נשאלת השאלה  "מתי מחזירים אותו לבית החולים?!"    איך מתמודדים עם התקפי הקנאה של אחים בכורים ואיך עוזרים להם לעבור את התקופה הזו ולהתעצם ממנה?

 

אומרים שכל הריון הוא אינדיבידואלי ושכל ילד הוא יחיד ומיוחד. אבל, כאשר מגיע היום והילד הבכור מקבל אחות מתנה מהוריו, כפי שכתב אהוד מנור בשירו, "הוא מגיב כפי שמגיבים כמעט כל הבכורים כולם". ניתן לומר שכמעט ואין ילד שעובר תהליך זה בשקט ובלי בעיות בכלל.

האמת, שדווקא הילדים השקטים ואלו שנדמה שהם קיבלו את אחיהם בשמחה ובהבנה, הם אלו אשר על פי רוב, הסערה גועשת אצלם מתחת לפני השטח.

צריך להתכונן ולהכין את האח / אחות גדולים

  • כפי שאתן מתכוננות ללידה ומכינות את הבית לקליטת תינוק, רצוי להכין גם את האח הבכור לקראת המאורע המשמח. הדעה המקצועית הרווחת כיום היא, לספר לילד ככל האפשר וכמה שיותר סמוך לסוף ההריון על בוא האח החדש. אצל ילדים קטנים תחושת הזמן לא מגובשת ולכן - אם תספרי לו בשבוע 20 ההריון ההריון עדיין התחלתי והילד ימתין בציפייה ארוכה.
  • בקרי עם הילד בבתים שיש בהם תינוקות וקחי אותם על הידיים. תני לילדך להרגיש שהוא צריך לחלוק אותך. אם הילד מגיב בהתקפות קנאה, נצלי את ההזדמנות לשיעור ושבי איתו ועם התינוק ותראי לו את הצדדים החיוביים. אל תוותרי בגלל  שקשה לו.
  • חשוב מאוד להכין את הילד הכנה אמיתית למה שמגיע ולא ליפות את הסיפור. קצת לפני הלידה ולאחריה אפשר להכין בבית ארגז ובו משחקים מיוחדים. זהו  ארגז ההפתעות שעליו אין מנעולים ותפקידו  להקנות לך פרק זמן שקט שבו הילד הגדול משחק ומעסיק את עצמו. תציגי לו את הארגז לקראת סוף ההריון, וכך אחרי הלידה כשתצטרכי להאכיל או להחליף לתינוק הוא יעסיק את עצמו.   אפשר ורצוי גם לספר איך היה הוא כתינוק. מה אהב ומה לא. כשהשאלה "מתי מחזירים את התינוק לבית החולים" או האמרה "אני לא אוהב את התינוק" מגיעה, אל תיבהלו. קבלו את זה בהבנה והסבירו לילד שזה לא מפתיע. כרגע התינוק עוד לא משחק ואפילו לכם קצת קשה, אבל עוד מעט הוא יתחיל לחייך ולשחק והכיף הגדול באמת יגיע. נצלו את החודשים הראשונים של התינוק, כדי ללמוד איך להסתגל, איך לשחק עם תינוק. כדאי גם להכין לילד הגדול אזור נטול אחים פרטי משלו ואפילו לשים גבולות ברורים או מנעולים למשחקים  כדי שהוא עצמו יוכל להגדיר: "מכאן זה השטח שלי" . הדבר טוב גם בהקשר של משחקים בטוחים  ובמקביל מעניקים לגדול את האוטונומיה שלו ואת תחושת הבגרות.
  • השתדלו לא להגיד לילד איפה לא לגעת ואיך להיזהר עם התינוק. אם אתם רואים שהוא עושה משהו  שמסכן את התינוק הציעו משחק   שירחיק אותו משם.
  • כצפוי יהיו התפרצויות זעם והתנהגויות שלא האמנתן שהילד שלכם בכלל מכיר. חשוב מאוד לשמור על קור רוח ולא להתרגז. זיכרו   עדיף  להתעלם ולא להתייחס . במידה ולא ניתן לעבור עליו בשתיקה, חשוב לומר באופן נחרץ  כגון: "אצלנו בבית לא נוהגים כך" ולהפסיק את הפעולה שהוא עושה. הסבירו לו שתשמחו לתת לו תשומת לב חיובית ושהוא לא צריך לצייר עם טושים על הקירות, למשל, כדי לקבל תשומת לב שלילית. אם הוא בוכה וכועס רצוי לחבק אותו להמתין  שיירגע ואז לנסות לתמלל את הכעס או, את הקושי.

יש האומרים  שלהביא ילד חדש הביתה, זה כמו לבגוד בגדול, ויש שאומרים שדווקא מעשירים ומעצימים את הילד ואת המשפחה. לפי הגישה ההתחלתית ולפי מה שאתם מאמינים, כך הבכור שלכם ירגיש. אם את מרגישה שאת עושה לבנך הבכור עוול, זה מה שאת מעבירה לו ובכך את למעשה מזמינה את כל התקפי הזעם ואת כל התפרצויות הקנאה. לכן עוד לפני הלידה, אולי כחלק מההכנות אליה, תעשי עם עצמך "עבודה" על העניין כך שכשתחזרי הביתה עם תינוק בזרועותיך תהיי במקום רגשי שבו את בטוחה וסגורה עם עצמך שזו אכן מתנה לך ולבכורך.

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics