טחורים אחרי לידה הדפסה דוא

טחורים אחרי לידה - מדוע הם נוצרים וכיצד ניתן לטפל בהם

אחת התופעות הפיזיות שעשויות להטריד בשליש האחרון של ההריון, כאשר הבטן כבר נמוכה יחסית כמו גם בימים הראשונים שלאחר הלידה היא הופעתם של טחורים. מדובר בתופעה כואבת, לא פעם מדממת  - שניתן להקל עליה באמצעים שונים: ממשחות ועד להתערבות כירורגית.  

מה יש לי שם?

הופעת טחורים בזמן ההריון או אחרי לידה מתחילה התחושה (אותה ניתן לאמת באמצעות מגע) של בליטה או גוש בפי הטבעת. לעיתים אותה בליטה תצא רק בעת מתן צואה ותשוב פנימה מיד. ולעיתים תהיה לה נוכחות קבע. כך או כך – הופעתה מלווה בתחושות כמו גרד, צריבה, עקצוץ או אי נוחות באזור. זאת ועוד, לא פעם היציאות ילוו בדימום, ולעיתים הדימום יימשך גם לאחר מכן. ברוב המקרים הופעתם של טחורים מלווה גם בכאב. 

מה זה בעצם ?

מדובר למעשה בגודש שנותר בכלי בדם, הנמצאים  בפי הטבעת (ונקראים (HEMORRHODIAL PLEXUS. לעיתים הטחורים הם פנימיים (בחלק הפנימי של פי הטבעת, ובדרך כלל אינם כואבים) אולם ברוב המקרים כאשר מדברים על טחורים הכוונה היא לבליטה  של כלי דם מחוצה לו. זה נוצא, כאמור, בעקבות גודש בכלי הדם, אשר יוצר נפיחות בכלי הדם ומרחיב אותם עד שלבסוף הם צונחים חלקית מחוץ לפי הטבעת. התהליך של הצניחה, והנוכחות החיצונית של הטחור גורמת לכאבים עזים, מקשה על ישיבה ואף על הליכה ומלווה בדימום, במיוחד בעת היציאות.

למה דווקא בהריון או אחרי הלידה?

במהלך ההריון מתרחשים שינויים רבים בגופך, הורמונאליים ופיזיולוגיים וגם ריגשית את נתונה במרחב של ציפייה, חשש ולעיתים אפילו חרדה (מפני הלידה או מסיבות אחרות שקשורות בתוספת לחייך). ברמה הפיזית השינויים שעשויים לעודד הופעת הטחורים הם עליה ברמת הפרוגסטרון (הורמון), עליה משמעותית של נפח הדם בגוף, בעקבות ייצור השלייה ועליה במשקל. ובפרט בשליש האחרון שלו הבטן לוחצת מאוד על אזור האגן, ולעיתים נגרמת פגיעה בזרימת הדם והגדלה של הורידים.

כ- 20% מהנשים ההרות סובלות בזמן ההריון או אחרי הלידה מטחורים. קשה לקבוע בוודאות מראש מי תסבול מטחורים ומי "תקבל פטור". ובכל מקרה, אם אישה סבלה מטחורים במהלך ההריון אין זה אומר שתסבול מהם בהכרח גם אחרי הלידה. זה תקף גם בכיוון ההפוך: אם עברת הריון ללא טחורים לא בטוח שהם לא יופיעו  אחרי הלידה.

 לעיתים הטחורים מופעים בעקבות הלחיצות הממושכות והדרמטיות של הלידה עצמה. הלחץ העצום המופעל באזור – מעודד את גלישתם החוצה.

 אז מה עושים?

ההמלצה הגורפת של כל מי שסבל בעבר מטחורים כמו גם של אנשי מקצוע בתחום היא לפעול במידית למען תזונה מאוזנת, מרובת נוזלים וסיבים – שתשפיע על הקיבה כך שתתרכך, על מנת שהיציאות יהיו קלות ולא יפעילו לחץ מוגבר (או חיכוך) על הטחורים.

נשים הרות רבות נוטלות ברזל בתקופת ההריון. הברזל במקרים מסוימים מעכב יציאות ויש אפשרות שהוא מעודד עצירות. לכן – יש לברר האם אפשר להוריד במינון שלו או להחליף את השימוש בו למשהו טבעי יותר.

פעילות ספורטיבית עשויה להקל מאוד על טחורים משום שהיא מעודדת זרימה של דם מחד ופעילות מעיים המקלה על היציאות מאידך. כאשר יש יציאות קלות גובר הסיכוי שהטחורים ייעלמו.

אם תזונה, שתיה, ופעילות ספורטיבית אינם מעלימים את הטחורים ניתן להשתמש גם ב במשחות מאלחשות להרדמה מקומית – אלה יקלו במיוחד על היציאות ויסייעו בכיוון כלי הדם במקום. ישנן משחות המבוססות על חומרים טבעיים.

ניתן גם להשרות את האזור הכאוב באמבט מים פושרים או קרים. עשר דקות בכל פעם. מים קרים מסייעים בכיוון כלי הדם ומביאים להקלה. מים חמים לא מומלצים משום שהם מביאים להתרחבות כלי דם (המורחבים ממילא). 

שימוש במגבונים לחים על פני נייר טואלט יקלו על הכאב.

על פיר רוב כעבור 6-7 שבועות מהלידה הטחורים נעלמים שלא היו או שנוכחותם אינה מטרידה כבעבר. במידה והטחורים אינם קטנים או במגמת היעלמות יש לפנות למרפאה פרוקטולוגית. כאן למשל, תוכלי לקבל את המידע הדרוש לך במידה והטחורים אינם נעלמים. כדאי שתדעי כי קיימים כמה סוגי ניתוחים, שמטפלים בבעיה ומשפרים לאין שיעור את איכות החיים של הסובלים מטחורים באורך קבע. 

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics