התמודדות עם תופעות לוואי בהריון הדפסה דוא

מאת: לימור מיכאלי

תקופת ההיריון היא מבחינות רבות אחת התקופות המרגשות והיפות ביותר בחיים שלך, אך היא גם עשויה להיות קשה ותובענית במשך חלק גדול מהזמן, ובמיוחד במהלך החודשים המתקדמים.

תהליך ההיריון אינו תמיד פשוט וקל, ועלול לגבות מחיר מסוים מגוף האישה. עבור נשים מסוימות ההיריון עובר יחסית בשקט ובקלות, אך עבור אחרות זהו עשוי להיות תהליך קשה ומאתגר במיוחד.

נשים מסוימות נוטות לסבול יותר מאחרות, ולחוות שינויים קיצוניים יחסית. הן בכל הנוגע לתופעות הלוואי הנפוצות של ההיריון והן בנוגע להשפעות האסתטיות על הגוף, למרבה המזל, קיימות כיום מגוון שיטות שונות להתמודדות עם תופעות הלוואי השונות המתלוות פעמים רבות לחוויית ההיריון.

במאמר הבא נציג מספר תופעות לוואי נפוצות, ודרכי התמודדות מומלצות עימן.

בחילות והקאות– אחת מתופעות הלוואי הנפוצות והמוכרות ביותר בהקשר של היריון.

עבור נשים מסוימות התופעה מגיעה בבוקר ורק בתחילה ההיריון, עבור אחרות המצב שונה, אך כאמור מדובר בתופעה ממנה סובלת כמעט כל אישה בחודשים הראשונים להיריון. הטיפול במקרה זה מורכב בעיקרו מ"תרופות סבתא", דוגמת שתיית תה עם לימון וזנגביל לפני השינה ובבוקר, אכילת ארוחות קטנות ורבות על מנת לוודא שהקיבה לא מתרוקנת, ושתייה מרובה של מים על מנת למנוע התייבשות. ניתן להתעודד – תופעה זו עוברת לרוב לאחר השליש הראשון של ההיריון.

עצירות– עבור נשים בהיריון הסובלות מעצירות, מומלץ לשתות הרבה מאוד מים, ולדאוג לתפריט הכולל סיבים תזונתיים רבים (פירות וירקות טריים לרוב, סובין, מוצרים מחיטה מלאה, דגנים מלאים וכד').

טחורים– כ-90% מהנשים יסבלו מטחורים במהלך תקופת ההיריון שלהן. על מנת לטפל בבעיה זו ניתן כמובן להשתמש במגוון משחות המיועדות במיוחד עבור נשים בהיריון, כמו גם במוצרים המיועדים להקל על הכאבים (כריות ישיבה, אמבטיות ישיבה וכד') אך עדיף לנסות ולטפל בבעיה גם מבחינה תזונתית – עלינו לדאוג לפעילות מעיים סדירה, ולכן לדאוג לאכול הרבה מזונות העשירים בסיבים וירקות ולשתות המון מים.

כאבי גב– כאשר אנו נושאות משקל של כמה קילוגרמים נוספים במשך תשעה חודשים, הגב יספוג הרבה עומס נוסף ועשוי לאותת על כך בכאבים עזים, במיוחד באזור הגב התחתון. על מנת לטפל בכאבים אלו מומלץ לדאוג לחמם את האזור הכואב (למשל, על ידי הצמדת כרית חימום כאשר יושבים מול הטלוויזיה או קוראים ספר במיטה), ולבצע מתיחות שונות המקלות על האזור. מומלץ כמובן להיעזר במומחים להתעמלות נשים בהיריון (ניתן למצוא במסגרות רבות כיום), על מנת ללמוד כיצד לבצע תרגילים בצורה נכונה ובריאה, אשר לא תגרום לנזק נוסף.

תופעות לוואי אסתטיות:

קיימות כאמור השפעות פוטנציאליות רבות על גוף האישה במהלך ההיריון, וספציפית גם לא מעט השפעות אסתטיות. עבור כל תחום ותחום ניתן למצוא כיום את הטיפול הקוסמטי המתאים, אשר יסייע לך לשמור על המראה החיצוני שלך לאורך תקופת ההיריון, וגם לאחריו.

התעמלות מיוחדת לנשים בהיריון ולאחריו–קיימים כיום בשוק סוגים רבים ושונים של פעילויות גופניות אשר פותחו במיוחד עבור נשים בהיריון או לאחר הלידה. החל מקורסי הכנה ללידה המלמדים במסגרתם גם תרגילי כושר שונים לחיזוק שרירים חשובים ועד לקורסים מיוחדים בפילאטיס, פלדנקרייז וכד' – אישה בהיריון או לאחר לידה יכולה למצוא כיום עשרות חוגים שונים העוסקים במיוחד בהשלת הקילוגרמים העודפים מתקופת ההיריון, חיזוק הגוף והחזרתו למראה החטוב של לפני ההיריון.

טיפולים קוסמטיים ייעודיים– ההיריון עלול לפגוע בחלקים שונים של הגוף מבחינה אסתטית. למשל – עור הפנים, צבע השיניים, גזרת פלג הגוף התחתון והאגן ועוד. עבור חלק מהמקרים הללו, קיימים טיפולים קוסמטיים העושים שימוש בחומרים ובשיטות מתקדמות שונות על מנת להחזיר עטרה ליושנה ולהיפטר מנזקים אסתטיים שונים של ההיריון. דוגמאות לכך הן טיפולי הלבנת שיניים, תכשירים מיוחדים לטיפול בנזקי עור כתוצאה מההיריון ועוד.

ניתוחים פלסטיים מסוגים שונים– קיימים סוגים רבים של ניתוחים פלסטיים אשר הינם פופולאריים בקרב נשים שסיימו היריון (ובד"כ מספר הריונות) ומעוניינות להחזיר את גופן למצב בו היה פעם. ניתוחים הנחשבים קלים ופשוטים יחסית דוגמת מתיחת בטן, שאיבת שומן וכד', בדיוק כמו ניתוח אף, הרמת עפעפיים או כל ניתוח פלסטי אחר. ניתוח מסוג זה עשוי להחזיר את הגוף למצבו המקורי, כפי שהיה לפני ההיריון.

חשוב כמובן להתייעץ נרחבות עם הרופא המטפל בטרם ניתוח פלסטי כזה או אחר.

כל אישה מגיבה בצורה שונה להשפעות ההיריון, ולכן ייתכן כי כל אישה תיאלץ להמתין פרק זמן שונה לפני שתוכל לעבור ניתוח פלסטי. מלבד זאת, אין טעם לעשות טיפולים קוסמטיים לפני שמסיימים עם כל ההריונות.

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics