לנסוע לחו"ל בהריון הדפסה דוא

מאת : רוסנה ברגהוף

תקופת ההריון היא זמן רגיש עבור האישה, המצריך תשומת לב מיוחד. באופן כללי הריון אינו סיבה לוותר על נסיעה לחו"ל, אך תלוי לאן, עד מתי ובאלו תנאים. נסיעה בתקופת ההריון דורשת ללא ספק היערכות מיוחדת.

 

מתי כן ומתי לא?

לא מומלץ לטוס בחודש שמיני ותשיעי של ההריון, ויש חברות תעופה שמגבילות את הנסיעה עד שבוע 32. הזמן שהכי קל ובטוח לנסוע בו במהלך ההריון הוא הסמסטר השני, אז את כבר אחרי הבחילות של החודשים הראשונים ולפני שהבטן גדולה ומגבילה אותך לזוז והלידה מתקרבת. גם בסמסטר הראשון אפשרי לנסוע, אבל תיקחי בחשבון שתקופה זו מאופיינת בעייפות, בחילות וסיכון יחסית גבוה להפלות טבעיות.

בנוסף, קיימים מצבים רפואיים שונים בהם הנסיעה אינה מומלצת: כאשר ההריון מוגדר הריון בסיכון גבוה מסיבה כלשהי- בעיות בשלייה, דימומים נרתיקיים, יתר לחץ דם או סכרת, עיכוב בהתפתחות העובר ועוד; כאשר קיימת היסטוריה של הפלות טבעיות ובמקרה של הריון מרובה עוברים.
אם את מתלבטת לגבי הנסיעה, מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל ולבדוק האם מצבך הרפואי מאפשר נסיעה לחו"ל. בנוסף, נסי להקשיב לקול הפנימי שלך על מנת לגלות מה נכון לך.

לאלו יעדים לנסוע?

כאשר את מתכננת נסיעה לחו"ל בזמן ההריון, יש לתת את הדעת למספר גורמים:

-        משך הטיסה: האם תרצי להתמודד עם טיסה של שעות רבות?

-        רמת השירותים הרפואיים באותה מדינה: האם באותה מדינה קיימים שירותים רפואיים ברמה נאותה, בהם תוכלי להיעזר בשעת הצורך?

-        מחלות נפוצות וחיסונים מומלצים: במדינות "עולם שלישי" כגון מדינות המזרח הרחוק, יש המלצה על סדרה של חיסונים- צהבת, טיפוס הבטן, דלקת כרום המוח, פוליו, תרופות למניעת מלריה ועוד. במידה ואין הכרח לנסוע דווקא ליעדים אלו, מומלץ לבחור יעד בו אין תפוצה רחבה של מחלות. מצד אחד מומלץ לא לקבל חיסונים בזמן ההריון, ומצד שני לא תרצי לקחת את הסיכון בחשיפה שלך ושל העובר למחלות אלו. הבטיחות של מרבית החיסונים לא נבדקה על נשים בהריון, ולכן קשה לומר האם הם בטוחים בהריון. באופן כללי, חיסונים אשר מורכבים מנגיפים או חיידקים  מומתים נחשבים בטוחים בהריון, ויש להימנע מחיסונים המורכבים מנגיפים או חיידקים חיים/ מוחלשים. כמו כן, אם מתחסנים עדיף לעשות זאת  בשליש השני והשלישי ולהימנע מכך בשליש הראשון של ההיריון. נשים המתכננות הריון צריכות לחכות חודש ממתן חיסון חי ועד כניסתן  להריון.

באופן כללי, חשוב לתכנן את הנסיעה כך שתוכלי לנסוע רגועה ובראש שקט, מבלי להיות בפחדים ודאגות שאת מסכנת את עצמך או את העובר.

כיצד להיערך?

הנה כמה טיפים שיעזרו לכן להיערך לנסיעה:

-        מסמכים רפואיים: זכרי לקחת אתך עותק של המסמכים הרפואיים שלך- מעקב הריון ,תוצאות של בדיקות, פנקס חיסונים, וכמו כן מספר טלפון של הרופא המטפל.

-        ביטוח נסיעות לחו"ל במצב הריון: יש לעשות ביטוח רפואי מיוחד לנשים בהריון. חשוב לבדוק מה הביטוח מכסה- החל מבדיקות שגרתיות ועד לסיבוכי הריון אפשריים.

-        תזונה: חשוב גם בזמן החופשה להקפיד על תזונה בריאה ומאוזנת, אשר תתמוך בהתפתחות התקינה של העובר. כמו כן, מומלץ לקחת ויטמינים ותוספי מזון לנשים בהריון. בטיסה ארוכה מומלץ לקחת אתך פירות וחטיפי בריאות בין הארוחות וכמו כן לשתות מספיק מים על מנת למנוע התייבשות.

-        תנועה בטיסה: בקשי לקבל מושב קרוב למעבר על מנת שתוכלי לגשת בחופשיות לשירותים. כמו כן, מומלץ להיות בתנועה כל שעתיים ולהימנע מישיבה ממושכת.

-        מנוחה ונוחות: חשוב לתכנן את החופשה כך שתהיה לך מספיק מנוחה. זה אינו הזמן להתמודד עם אתגרים פיזיים (כגון טיול טרקים בהרים עם התרמיל על הגב) או עם לחץ נפשי. דאגו לקחת בגדים נוחים, נעליים נוחות להליכה ובכלל שיהיו לכן תנאי מחייה נוחים.

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics