הקאות ובחילות בהריון הדפסה דוא

 כל החיים אמרו לך שהריון זאת לא מחלה, אבל  כשמתחילים את ההריון  מתחילות איתו הבחילות וההקאות שדווקא גורמות לך להרגיש קצת חולה לפחות עד סוף השליש הראשון. למה זה קורה, למה לשים לב ומה אפשר לעשות כדי להקל ?

 

למה יש בחילות בהריון

50-80% מהנשים יסבלו מבחילות בהריון, שיפסיקו בדרך כלל בשבוע 14. אצל חלק קטן מהנשים הבחילות ובעקבותיהן הקאות, יימשכו במשך כל ההיריון. מקובל לחשוב שהבחילות מאפיינות את שעות הבוקר, אבל רוב הנשים הסובלות מהן יחושו בהן במהלך כל שעות היום ואף בלילה.

הדעות לגבי הסיבה לבחילות חלוקות. הסברה הרווחת היא שהן באות עם עליית הפרוגסטרון והאסטרוגן בעקבות השתרשות העובר ברחם ועם הפרשת הורמוני השליה בשבועות הראשונים להיריון. אבל יש הגורסים שמקור הבחילות הוא ברגישות לריחות, בהגברת פעילות המעיים ובתגובה לדברים שמזיקים להריון, כמו קפאין, ניקוטין וחומרים כימיים שונים. 

מתי צריך להיבדק

בחילות והקאות בשליש הראשון של ההריון הן נפוצות כאמור ולא דורשות בירור רפואי בדרך כלל. יש רופאים שסוברים שהדבר מעיד על עליית ההורמונים ולכן על תקינות ההריון, למרות שחוסר בחילות לא מעיד על בעיה. עם זאת, כאשר מופיעות הקאות מרובות ובחילות קשות יש חשש להתייבשות ולהפרת מאזן המלחים בגוף. מצב זה מסוכן הן להריון והן להריונית ולכן במקרה כזה יש לפנות למיון בבית החולים הקרוב, שם יחדירו נוזלים ישירות לווריד. בכל מקרה צריך להיבדק על מנת לשלול מחלות אחרות שעלולות לגרום לתופעה.

 מה אפשר לעשות כדי להקל

  • לאכול כל שעתיים-שלוש ארוחה קטנה. המטרה היא למלא את הקיבה מעט בכל פעם ולא להשאירה ריקה לזמן ארוך.
  • להעדיף מזונות טבעיים – תוספים תעשייתים, שומנים מוקשים ודומיהם מגבירים את הבחילות. חשוב לאכול פירות וירקות, לחם מקמח מלא ומאכלים שעשירים בסיבים תזונתיים, כדי להקל על פעילות מערכת העיכול.
  • להחזיק לימון צמוד – מציצת לימון מקלה מיידית על בחילה.
  • לשתות במשך כל היום – החזיקי בקבוק מים ושתי בכל כמה דקות לגימות קטנות. כדאי לטפטף לתוכו מיץ מהלימון.
  • לנשום עמוק – שאיפת אוויר גדולה מקלה מיידית על בחילה. מומלץ שיהיה זה אוויר צח.
  • לשבת – ישיבה מורידה את מיצי הקיבה למטה ומונעת בחילה.
  • פעילות גופנית מתונה. בינתיים כדאי לעשות הליכות קצרות או יוגה להריון. הפעילות משפרת את תפקוד כל מערכות הגוף, ובכללן מערכת העיכול והנשימה.
  • לאכול ג'ינג'ר – צמח הג'ינג'ר ידוע ומוכח כמעביר בחילות. מספיק להריח אותו, אבל מומלץ לשים כמה חתיכות בכוס מים חמים עם לימון ונענע. זה טעים ומרגיע את הבחילה באופן מיידי. בקיץ אפשר לשתות קר.
  • להימנע מחום – טמפרטורה גבוהה מגבירה את הבחילה ואת הרגישות לריחות.
  • להימנע מאוכל שמן ומטוגן – שומנים מכל סוג מגבירים בחילות, בעיקר כשמדובר בטיגון.

לסיכום, בחילות והקאות הן חלק בלתי נפרד מתחילת ההריון ומרבית הנשים יחוו אותן. במקרה שהמצב מחמיר כדאי ללכת ולהיבדק, אבל אם הן בגדר הסביר יש מה לעשות כדי להקל עליהן. אחת הדרכים היא לנוח באוויר הצלול, ומומלץ לצאת לנופש באחד המלונות בירושלים או על הר הכרמל. בשלבים האלה כדאי לזכור שבקרוב תרגישי הרבה יותר טוב ותוכלי לחזור לכל הפעילויות האהבות עליך: טיולי אופנים, שיט קיאקים או סתם להתפנק בכיף בבוקר במיטה.

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics