התלבטויות לגבי הנקה הדפסה דוא

מאת: בת שיר סולמי

עוד לפני הלידה את מתחילה להתלבט, האם כדאי להניק או לא. האמת שדי קשה לך לדמיין את עצמך עם תינוק תלוי לך על הציצי, ומצד שני חוש האמהות שלך כבר פועם בחזך ואת יודעת שאת רוצה לתת לו את הטוב ביותר. למה כדאי להניק? למי כדאי להניק? מהן הדרישות מאם שמניקה ועד מתי זה "נורמלי" להניק? שאלות ותשובות בנושא הכל-כך חשוב ונחשב בזמן ההריון ובסמוך ללידה.

 

למה הנקה?

הנקה היא דרך ההזנה הטובה ביותר לתינוק. החלב שלנו מותאם בצורה מושלמת לדרישות הגופניות של ילדנו. כל תחליפי החלב האחרים, מעצם שמם, הינם חומרי מאכל שמחקים בצורה חלקית בלבד את מה שמיוצר אצל היולדת בדרך הטבע. החלב שמכיל בתוכו את נוגדני החיסון המתאימים, בכמות המתאימה, מיוצר לפי דרישת התינוק ומשתנה לפי הצורך. הנקה, בנוסף לאופן ההאכלה, מהווה דרך לקרבה ולהגנה על תינוקך, במיוחד בימים ובשבועות הראשונים לחייו, בו את מהווה את החיבור בינו לבין העולם החיצון. כשאת מניקה, את מעניקה לתינוקך, מלבד תזונה גם חום, קירבה להם הוא זקוק בצורה בסיסית בראשית חייו.

 

הקשיים הכרוכים בהנקה

לצד כל יתרונותיה, הנקה דורשת מהאם שעות מנוחה ושינה רבות על מנת שגופה ימשיך לייצר חלב בתדירות ובכמות מספקת. ייצור החלב מחייב את האם לאכול בצורה מסודרת ובריאה, להעדיף חטיף בריא ומזין ולנשנש חטיפי בריאות כגון אנרג'י, חרובים ושקדים על פני שוקולד ואחרים... בחודשים הראשונים לאחר היוולדו, התינוק צורך חלב בשעות ובקצב שלו, שלא תמיד מתאימים לסדר היום שלך. התינוק יכול לצרוך חלב כל שעה, או כל חמש שעות, כשההנחייה היא "שיינק מתי שהוא רוצה". אישה אחרי לידה, שלא בהכרח ישנה ונחה בצורה מספקת ורצופה, ושלעתים מגדלת עוד ילד או יותר, עלולה לקרוס תחת נטל ההנקה ולהישבר. מה גם שהנקה, לעתים לא נדירות, עלולה לגרום לחתכים או פצעים בימים הראשונים, תופעות שגורמות לכאב וחום גבוה, שעלולים להפיל את האישה היולדת למשכב ולגרום להפסקת ההנקה.

 

מתח וחרדה סביב נושא ההנקה

המודעות הרפואית לחשיבות ההנקה עלתה מאד בשנים האחרונות ויחסי הציבור, המעודדים נשים הרות להניק, מתחילים כבר בהריון. תקופה, שמטבעה היא לחוצה ומקשה על האישה, עם השינויים שהיא חווה בגופה, הדימוי העצמי, העייפות והמתח לקראת הבאות. בנוסף ללחצים אלו, את מוצאת עצמך מתלבטת לגבי פעילות שמעולם לא התנסית בה ומעולם לא צפית במישהי אחרת מתנסה בה. מיד אחרי הלידה, כשאת עייפה ומותשת, את צריכה להכניס לחדרך אישה זרה, כדי שתסביר לך איך להאכיל את תינוקך ואת יודעת כמה גדולה החשיבות של ההנקה בעיני המדריכות להנקה. כדאי להיות נינוחה ולהבין שאם נינוחה ורגועה יכולה להטיב הרבה יותר עם ילדה לעומת אם מתוחה שמנסה לתת לו אוכל, אך באופן בלתי מודע, משדרת בשפת גופה את המתח הגדול בו היא שרויה. כדאי להקל על עצמך ולבדוק היטב באיזו מהאפשרויות תהיי נינוחה יותר. אף אחד לא הוכיח שתינוקות שקיבלו בקבוקים מאבא ומאימא חובקו פחות או קיבלו פחות חום ואהבה.

 

עד מתי?

אז כמו שראינו חוץ מרוגע ונינוחות אין חוקים בהורות או במה שמשתמע ממנה. הנקה או הזנה בבקבוק היא בחירה אישית וגם גמילה מהנקה הוא צעד שמותאם לצורך האישי והמשותף של האימא והתינוק. ברגע שתרגישי שמיצית את ההנקה, את התלות שנוצרה בינך ובין התינוק שלך, או להיפך – שתינוקך מיצה את ההנקה, אפשר להיגמל באופן הדרגתי או מיידי. במידה ומדובר בגמילה הדרגתית, רצוי להוריד את תדירות ההאכלות ביום, אפשר להניק רק בלילה, עד שהחלב ייפסק. במידה ויש צורך, אפשר להפסיק את ייצור החלב עם עלי כרוב קרים או כדורים לפי מרשם רופא במקרה הצורך.

 

מה עושים כשרק אחד מהצדדים מיצה והשני לא?

לעתים אין ברירה וניאלץ להפסיק את ההנקה, למרות הצורך המתמשך של אחד מהצדדים. אין גיל מסוים ואף אחד חוץ ממך לא רשאי להחליט מתי להפסיק, זה ברור. בכל זאת, כדאי שהילד יתאמן בנגיסה, לעיסה ובליעה בשלב ההתפתחותי, המתאים ולעשות זאת ועדיף לפני שהוא מתאים להשתתפות בסאמר סקול.

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics