חשיבות הברזל הדפסה דוא

ברזל הוא מרכיב תזונתי חיוני לבני אדם. רובו קשור להמוגלובין המרכיב את כדורית הדם האדומה ומיוגלובין בשריר והשאר במחסני הברזל בגוף. חלק קטן קשור לאנזימים שונים שהם קריטיים לתפקוד הגוף.

מחסור בברזל גורם לפגיעה בתפקוד הגוף.
חוסר של ברזל אצל תינוקות וילדים  גורם לפגיעה בגדילה ובהתפתחות הפסיכומוטורית ועל כן  חשיבותו רבה.

 

בהתאם להנחיות משרד הבריאות רופאי הילדים רושמים לכל התינוקות הבריאים בישראל תכשיר ברזל החל מהחודש הרביעי לחיים.
 ולפגים החל מהחדש השני ועד גיל שנה. כמו כן קיימת הנחיה לביצוע ספירת דם סביב גיל שנה. הנחיה זו נמדדת כמדד איכות רפואית בקופות החולים.

 

האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים הגדירה אנמיה אצל תינוקות בגיל שנה: רמת המוגלובין מתחת ל11 מ"ג/ד"ל .
עפ"י הגדרה זו ועל פי מדיניות ארגון הבריאות העולמי יש להוסיף תכשיר ברזל לתינוקות בגיל שנה להם המוגלובין נמוך מ11 .

 

תינוקות וילדים זקוקים לכמות משמעותית של ברזל בדיאטה בשל תרומת הברזל לתהליך הגדילה ולגדילת השרירים. תינוקות בגיל שנה עד 3 שנים נוטים לפתח אנמיה לאור העובדה שהכלכלה שלהם בגיל זה אינה עשירה דיה בברזל.

 

מקורות הברזל בתזונה הם בשר ודגים,  בשר הבקר והחלקים הפנימיים כגון כבד עשירים יותר בברזל. בשר הודו עשיר יותר מבשר עוף. הברזל שמקורו בבשר זמין יותר מהברזל שמקורו בירקות. כמו כן ויטמין C מגביר את ספיגת הברזל בעוד חלב ומוצריו ותה מפחיתים את ספיגת הברזל במעי.   

 

ממחקר שנערך בארץ והתפרסם בעיתון היוקרתי של האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים נמצא שאחוז ניכר מהתינוקות בישראל בגיל שנה סובלים מאנמיה.

מחקרים אחרים הראו שגם רמה תקינה של המוגלובין אינה שוללת קיום חסר של ברזל שכאמור נמצא ברקמות אחרות וחיוני לתפקוד הגוף ולגדילת התינוקות. למעשה אחוז ניכר מהתינוקות להם המוגלובין תקין סובלים מחסר בברזל ועליהם לקבל טיפול בתכשיר ברזל או העשרת הכלכלה במזון עשיר בברזל.  

 

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics