חדר משלו או לישון לצד אימו ועד מתי? הדפסה דוא

מאת: בת-שיר סולמי

מי מאיתנו ההורים לא נתקל באמצע הלילה ברעשים הקטנים שעולים מחדר הילדים ובניסיון לפענחם: האם אלו קולם של הצעדים הקטנים של יורש העצר הצעיר בבואו לחדר השינה? ילדים הישנים איתנו, עם הוריהם במיטה היא חוויה שלרוב היא מנת חלקם של כל ההורים. למרות שאנחנו יודעים בינינו לבין עצמנו את מה שעלינו לעשות, אנו מאפשרים להם לעתים לשהות במיטתנו רק עוד קצת... עוד שעה... עוד לילה... עוד שנה... מה הן באמת ההשלכות של הלנת ילדנו במיטתנו ועד מתי מצב זה יכול להימשך?

לישון עם התינוק

זה מתחיל כבר בתקופה הראשונה עם התינוק בבית. חזרנו מבית היולדות, אחרי תהליך לידה בריא, שימור דם טבורי, חיסונים ובדיקות שגרתיות. ולמרות שתינוקנו בריא ושלם טפו, טפו, טפו, בכל זאת הלילות טרופים מעייפות, ואנו מוצאים עצמנו שעות עם התינוק על הידיים, העיניים נעצמות והרגליים מתחננות להגיע למיטה. אך ברגע שהנחנו אותו במיטה הוא מתחיל לבכות ואנו מוצאים את עצמנו אוספים אותו אל זרועותינו ובסופו של דבר צונחים מותשים על מיטתנו עם התינוק בזרועותינו, מבטיחים כי לא יוכל ליפול – רק שנוכל לישון כבר!!! כי מה כבר יכול להיות רע בלהירדם תוך כדי חיבוק איתו, עם הגוזל המתוק, בעל הריח הנעים והפרצוף הקטן וחסר האונים?

למה לא?

נשכבנו יחד במיטה, מחובקים, נושמים אחד את השני וראה זה פלא, פלא שעלול להימשך עוד שנים רבות, אם לא נציב לעצמנו ולילדנו את גבולות הביטחון לגבי שנת הלילה של כל אחד מאיתנו. מקרי המוות של תינוקות שנמחצו תוך כדי שינה במיטת הוריהם, נפלו או מתו ממוות בעריסה הם רבים מכדי להתעלם מהם. מה חשוב לנו יותר? ללכת לישון מהר בכל לילה ולסכן את הדבר החשוב לנו מכל או להתאמץ ולהציב את הגבול במשך מספר מוגבל של לילות ולזכות מחדש בשנת הלילה המתוקה שלנו כהורים לילד בריא?

במקרה הגרוע, שהתינוק יגדל להיות ילד שמגיע למיטת הוריו בכל לילה, הסיכונים ילוו אותו לאורך כל התפתחותו. הוא עלול לנסות לצאת ממיטת התינוק שלו כשיגיע לגיל שאפשר להתחיל לטפס, לנסות לרדת במדרגות מהמפלס של חדרו אל המפלס של חדרכם.

תינוק שישן במיטתו

אולי תתפלאו לשמוע שיש ילדים שאת מספר הפעמים שישנו במיטתם בחייהם הקצרים ניתן למנות על כף יד אחת, יש ילדים שמעולם לא ישנו במיטתם ויש גם ילדים שאין להם ומעולם לא הייתה להם מיטה משלהם.

ילד זקוק למיטה משלו לא פחות ממה שהורה זקוק למיטה משלו. וזאת, כדי לבנות את הנפרדות שלו. ילד זקוק להגדרת המקום הפיסי שלו בעולם, גם המקום בו הוא נח מהתמודדויות היום שלו כתינוק וגם כילד בגיל הגן ,ובתקופת הלימודים.

סביב גילאי שנתיים מתחיל הילד לבנות את הנפרדות שלו מול ההורה ודרכו מול העולם תוך רכישת עצמאות בהרגלי הניקיון והחיים. בגילאים אלו, ילדים עומדים על שלהם ומחווים דעה לראשונה, וכדאי מאד לדאוג לטריטוריה קבועה בה יוכלו לנוח ולישון עד הגיל הזה. כדי לאפשר אורח חיים אישי, זוגי ומשפחתי בריא, כדאי מאד לדאוג לילד למיטה משלו כבר מלילו הראשון.

 

איך מלמדים תינוק או ילד לישון במיטתו?

נדמה כי עקרונות המפתח עם הקניית הרגלים לילדים הן "קביעות" ו"עיקביות". תגובה חוזרת על עצמה וחד משמעית כמו הנחת הילד בצורה פיסית במיטתו ותגובה חוזרת על עצמה במרווחים סבירים, תעניק לילד ביטחון בסדר הדברים ובעצם נוכחותכם שם עבורו כהורים גם כשהוא במיטתו.

רבים מאיתנו נענים לדרישה לבוא למיטתנו מתוך רגשות אשם שלנו על הזמן המועט שאנו מבלים יחד עם ילדנו במהלך היום ורצון לספק זמן זה בלילה. אפשר לשבת עם התינוק בחדרו, כשהוא מתבונן בספר תמונות או מובייל אהובים עליו או לשבת לצד בנכם בן ה-8, כשהוא מקריא לכם פרק מספר שמרתק אותו.

ולסיום כלל חשוב בהרגלי שינה נכונה, לשמור על חוקי הלילה. בהם, גם אם מתעוררים, הברירה היחידה היא להמשיך לישון ובשום אופן לא שום פעילות אחרת. אחרי מספר לילות של מאמץ והתמדה, דרככם ללילה אינטימי ושקט סלולה, עד לפעם הבאה...

לילה טוב

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics