מטפלת או משפחתון? הדפסה דוא

מאת: דנה גזית

לפעמים זה מתחיל כבר בשבועות הראשונים להיריון, לעתים לקראת סופו ואצל אחרות רק אחרי הלידה: המחשבות וההתלבטויות על החזרה הצפויה לשגרת העבודה ואיתה הפרידה מהתינוק. קשה לדמיין את הרגע שבו נמסור את העולל הקטן, אליו נקשרנו מרגע הולדתו לידיים אחרות. הסבתא פנויה? אולי מטפלת? משפחתון? כדי להקל על תהליך קבלת ההחלטה אספנו עבורך את היתרונות והחסרונות של כל אחת מהאפשרויות.

 

 

אין כמו אימא

 

עבור תינוק בן כמה חודשים יש לטיפול אישי הרבה מאד יתרונות. למה בעצם זקוק תינוק בשלב המוקדם הזה לחייו? הוא זקוק למענה מיידי לצרכיו הבסיסיים ביותר. מגע, אוכל, שינה, החלפה של טיטול בזמן והרבה הרבה אהבה. בספרות המקצועית מושם הדגש על החשיבות הגדולה שיש לסיפוק מיידי ועקבי בצרכיו של התינוק בתקופה הראשונה. ידוע כי תינוק שמרגיש חשוב מספיק כדי להיות עטוף ומחובק ללא הגבלה והתגובות לצרכיו הן מיידיות וקבועות, יבנה בסיס טוב של בטחון עצמי ואמון בסיסי בדמויות המטפלות בו ומאוחר יותר בקשריו החברתיים והרומנטיים. ובמקום הזה: אין כמו אימא, קשובה ומרגישה בדיוק למה תינוקה זקוק.

החיסרון - יחד עם זאת, אם את מרגישה שיש לך גם צורך בסיפוקים אחרים, אתגרים אישיים וכיו"ב, אל תכפי על עצמך מה שלא מתאים לך. עדיף אמא שלמה ומאושרת מאשר מחויבת אך ממורמרת.

 

ואולי מטפלת?

 

תינוק שנמצא עם המטפלת יוכל לישון בזמנים המתאימים לו ולזרום לפי סדר יומו האישי, מבלי להידרש לנסיבות שמכתיבים תינוקות אחרים. מטפלת שתגיע לביתו תאפשר לתינוק להישאר במרחב המוכר והטבעי לו, בסביבת החפצים המוכרים לו. כך ייאלץ התינוק להתמודד רק עם המרחק מאימא ואבא, אך יישאר בסביבה מוכרת. במקרה של מחלה התינוק נמצא ממילא עם המטפלת בבית מבלי שנפסיד שעות וימי עבודה.

וחשוב לא פחות,במידה ויש אחים גדולים הם יכולים גם להישאר עם המטפלת בבית בשעות הצהריים מבלי שנצטרך לשלם על צהרון בנפרד.

ולבסוף, בחודשי חייו הראשונים תינוק שנמצא עם המטפלת יהיה חשוף פחות למחלות ווירוסים מאשר תינוק שנמצא במשפחתון או בית תינוקות.

החיסרון – עלות המטפלת יקרה בהשוואה לכל פתרון אחר ויכולה להיות קרובה מאוד לגובה הכנסתה של האם, מה שהופך את יציאתה לעבודה לבלתי משתלמת. חסרון נוסף הוא להכניס אדם זר אל קודש הקודשים: התינוק והמרחב הפרטי.

צריך לא מעט אינטואיציה כדי לבחור באדם הנכון והאמין כדי לבטוח בו לגמרי.

 

מה קורה עם סבתא?

 

להפקדת תינוקנו אצל סבתא יש יתרונות רבים כמו הגמישות בתשלום (אם בכלל), הידיעה שהוא נמצא בידיים טובות ואוהבות כמעט כמו שלנו. הנחת שסבתא רווה וזמן האיכות שהתינוק מקבל עם סבתו . יחד עם זאת בואו נצא מהאופוריה ונשאל עצמנו האם נרגיש בנוח להעיר הערות לגבי פרטים טכניים וטיפוליים שחשובים לנו? האם נוכל להאיר את תשומת ליבה לכך שמזונות שפעם נחשבו בריאים נחשבים היום אסורים? האם אין אנו מסכנים את היציבות המשפחתית? ההחלטה להיעזר בסבתא תלויה באופייה ובעיקר בטיב היחסים ביניכן. אם מדובר באימא שלך שגם ככה קשה לך איתה ועם תפיסת החיים החינוכית שלה לא מומלץ להכניס אותה עמוק מדי לתוך חייך. אם העסקת מטפלת נשמע יקר מידי, כדאי לבדוק אפשרות לקחת הלוואות מהבנק, או אולי אפילו מההורים, כדי להצליח לעמוד בתשלומים למשך שנה פלוס, ולגדל את הילד בשקט תעשייתי מבלי לבלבל אותו בין אימא לסבתא.

 

האם כדאי להכניס למשפחתון?

 

כניסת תינוק למשפחתון נשמעת לחלקנו מרתיעה ומעוררת חששות, למרות שבפועל אנחנו יודעות כאמהות שילדים רבים ובריאים גדלו מינקות במשפחתונים. אמנם הסבירות שהתינוק יידבק מחבריו התינוקות בוירוסים ובמחלות היא גבוהה יותר במשפחתון, אך מאידך הוא ילמד לחכות, להתחלק ולהתחשב בחבריו מגיל צעיר מאד. הגירויים אליהם הוא ייחשף הם בהכרח רבים יותר ואם ייעשה סינון מבוקר של החשיפה לכמות ולתדירות גירויים, הילד יכול להתפתח בצורה טובה ובריאה. סדר היום במסגרת שכזו הוא קבוע ומסודר יותר, הקניית הרגלי השינה והאכילה מתבצעת במסגרת נוספת מלבד הבית והתינוק לומד את שניהם כמסגרות חינוכית מקבילות ומחזקות את ההרגלים. תינוק שיודע להעסיק את עצמו כשצריך ולישון בזמן שצריך, יהיה תינוק נוח יותר. את תוצאות ההרגלים שבאים מהמשפחתון תרגישו היטב ביומיום,

החיסרון של פתרון זה בולט בעיקר בחודשי חייו הראשונים של התינוק, הזקוק ליחס אישי ולהמון מגע. דבר הנבצר ממנו במסגרת מרובת ילדים.

 

הפעלת שיקול דעת

 

אחרי שהזכרנו כל אחת מהאפשרויות נסיים בהבנה שלעתים אנו מתמודדים עם נסיבות שמוכתבות לנו מכורח הנסיבות ואנו נאלצות להתגמש עם הפתרון. כדי לעמוד במחויבויות האישיות והמשפחתיות שלנו. לכן, כדאי להקל על עצמנו ולהבין שברגע שאנו נרגיש שלמות לגבי המקום אליו נשלח את תינוקנו, גם הוא ירגיש את האמון והביטחון שלנו במסגרת. תחושת נחת ורוגע זו שנשדר חשובה לא פחות כאבן דרך בהתפתחותו של תינוקנו מאיפה יהיה ומה יחווה. לכן, כדאי לשאול עצמנו - מה יהיה הכי נכון לנו במצב הנתון, מה יהיה הצעד שישקיט את מצפוננו  וכך פעלנו משמעותית גם לכך שתינוקנו יהיה בדרכו לשלווה ולנועם.

 

 

 

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics