הסבה מקצועית לאחר לידה הדפסה דוא

מאת: ריקי דינר לוי

 

כל דור מציב בפני עצמו את הדרישות החברתיות באשר למקצוע, מקצועיות, הקשר בינן לבין האושר/עושר וכדומה. כך בדור של הורינו, לא נדרשה בהכרח השכלה כי אם מקצוע - כזה שיאפשר לך להרוויח את לחמך בכבוד. ברגע בו רכשת אחד כזה הוא היה לכל החיים - רתכות, מסגרות, ומקצועות כפיים רבים ושונים עמדו על הפרק בגאווה.

 

הזמנים התחלפו וכעת לא רק שנדרשת לרכישת מקצוע, אלא שנלווה למקצועות השונים יוקרות חברתיות שונות – בעבר: רתך לעומת חבר בקואופרטיב. כולם היו שכירים, חברי איגוד, והכל היה לכל החיים. בדור שלנו השפה השתנתה לחלוטין. אין מדברים בהכרח על מקצוע כי אם על הגשמה עצמית וקריירה. לצד זאת, השוני הבולט הוא בידיעה כי אין מדובר בחתונה קתולית, החיבור בינך לבין המקצוע שלך אינו לכל החיים - הסבה מקצועית כעת על הפרק, ואלו המוסבים גאים מתמיד.

 

בפסיכולוגיה העממית קוראים לזה הגשמה עצמית. סקר שוק קטן ולא מקיף, מראה כי הרבה מהמסבים עצמם מקצועית בוחרים לעשות זאת לאחר בוא הילדים. נשאלת השאלה מדוע?

האם מודעות הדרושים הייטק נראות נחשקות לפתע יותר מתמיד? או שמא הרצון בחיי משפחה נוחים ומרווחים מוציאים את האני האמיתי אל האור.

הסבה מקצועית לאחר בוא הילדים על הפרק, נשמו עמוק, אנו צוללים.

 

בחירה מקצועית

כמו כל דבר בחיים, כך גם לגבי המקצוע, הכל מתחיל בבחירה. ישנם אנשים היודעים משחר ילדותם מה יהיו כשיהיו גדולים, או משום שמדובר בחלום ילדות שלא עזב, או משום שמדובר בידע/התמחות שנרכשו לאורך השנים, כמו מוסיקאים, ספורטאים וכדומה.

מרבית האנשים לא ניחנו בידע שכזה והבחירה המקצועית שלהם מתחילה להתבשל באופן בוגר, וכמעט סופי בשלבים שלאחרי הצבא (והטיול כמובן). בחירה זו ניזונה מתחומי עניין קודמים, שיחות עם חברים, מסלולים אקדמיים שהקבלה אליהם נוחה, וכמובן מתוך הרצון להשתלב בתחום מקצועי בעל יוקרה חברתית גבוהה, וזאת מתוך ההנחה היא כי מקצוע שכזה אף מגלם משכורת נאה בצידו, הנחה שלרוב מתגלה נכונה.

השינוי או הרצון לשנות את הבחירה מתגלה לאחר שנים באותו מקצוע שנבחר. דבר הבא לידי ביטוי בתחושת מיצוי, שגרה משעממת ותהיות נוסח- לאן אני יכול להתקדם מכאן? האם יש מקום טוב יותר עבורי? וכדומה. שאלות אלו מתחזקות כאשר מגיעים הילדים וזאת ממספר סיבות.

 

ילדים-קריירה-משפחה- אני!

בוא הילדים משנה לבלי הכר את המערכת הזוגית, המשפחתית ואת האני. אין מדובר בהכרח על מערכת הלחצים שאלו מכניסים לתא הזוגי, כי אם על התובנות הנלוות לגידולם. מחשבות שונות מתחילות לקנן, נוסח "אלו חיי משפחה אני רואה בעיני רוחי", "מה אני שואף שיהיה לילדיי שלי לא היה", "איזה אבא/אמא אני חולם/מת להיות" וכהנה וכהנה. כל אלו משליכים על האופן בו הפרט נוהג בחייו ככלל, ועל הבחירה המקצועית שלו בפרט.

אדם השואף להיות יותר עם ילדיו, לדוגמא, יתכן ויבחר בצמצום משרה, לעומתו אדם שהתמיכה הכלכלית בילדיו עומדת נגד עיניו, וזאת על מנת לאפשר להם כל דבר חומרי שירצו, יתכן ויבחר להגדיל משרה או לפנות לתחום רווחי יותר ממה שעסק בו עד לבואם. השאלה העיקרית, לה אין תשובה חד משמעית, היא האם אני קודם הורה ואחר-כך איש קריירה, או להיפך. מעבר לכך, לא ניתן להתעלם מהעובדה כי השניים שזורים זה בזה, וכי הקריירה בעולם הקפיטליסטי בו אנו חיים 'מחזיקה' את המשפחה.

נוסף על התהיות החומריות לעומת הערכיות הגורמות לבחירה בהסבה מקצועית עם בוא הילדים, קורה דבר נוסף. אנשים רבים מגלים אני חדש. כזה, שהעולם החומרי כבר פחות מעסיק אותם וגידול הילדים, וילדים בכלל הם הם התחום המאתגר אותם ובו הם רוצים לעסוק. כך הורים רבים (בעיקר נשים), זונחים את מקום העבודה הישן ועוסקים בגידול ילדים כמקצוע וזאת על ידי פתיחת פעוטון, התמחות בקורסים להתפתחות ילדים, קיום חוגים וכדומה. אל לנו לשכוח כי בעולם הוירטואלי בו אנו חיים נשים רבות מתחילות לעבוד מהבית עם בוא הילדים, וזאת על מנת שלא לפגוע בפרנסת המשפחה, אך במקביל להיות עם ילדן לפחות בשנת חייהם הראשונה. יש לבחירות אלה גם שיקול של חלוקת המשאבים הלא חומריים: מציאת עבודה שנוח לגדל עימה ילדים.

 

הבחירה החדשה

כאמור הבחירה המקצועית החדשה ניזונה נוכח השנוי שהפרט עובר עם בוא הילד ואופן תפיסתו את חייו כעת. חשוב לזכור כי השינוי, גם אם הוא ארוך טווח עלול להשתנות שוב, וזאת כאשר הילדים יגדלו ויפרשו כנף. מדובר תמידית בתהיות של "ה'אני' לאן" לעומת "חיי המשפחה" וכיצד אני רואה עצמי משלב ביניהן באופן המיטבי. בכל בחירה שלא תעשה יש להתייעץ עם בן/בת הזוג, ולראות כיצד החיבה המקצועית החדשה משתלבת באני מאמין המשפחתי, באשר לזוגיות, ילדים, הכנסה וכיו"ב.

 

שיהיה לכם בהצלחה במציאת האני החדש.

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics