ביחד או לחוד? הדפסה דוא

האם כדאי לתת חדר שינה לכל ילד או לבחור בלינה משותפת?

 מאת: רוסנה ברגהוף

אחת מהשאלות בהן הורים מתלבטים, היא האם כדאי שלילדים יהיה חדר שינה משותף או חדר לכל ילד. פעמים רבות מספר החדרים בבית מכתיב לנו את התשובה ואנו "נאלצים" ליצור חדרים משותפים לכמה ילדים יחד. אך כאשר יש לנו אפשרות לתת חדר לכל ילד בנפרד, עולה השאלה מה יותר יתמוך באיכות החיים של הילד וכמו כן ביחסים בין הילדים. 

 

bigstock-Cute-and-funny-twin-baby-girls-38673664

אפשרויות לחלוקת החדרים בבית

נניח שיש לכם שני חדרים בבית שיכולים להיות מיועדים לילדים, ויש לכם שני ילדים. תוכלו לבחור בין להקדיש חדר לכל ילד, לבין חלוקה בהתאם לתפקודים השונים- חדר לשינה וחדר למשחקים ואירוח חברים. כאשר לילד יש חדר משלו, חדר זה יכלול בתוכו תפקודים שונים- שינה ומשחק. בעקרון מדובר בשתי פונקציות שמצריכות אנרגיה שונה- סביבת המשחק היא סביבה עם אנרגיה גבוהה והרבה משחקים, ואילו סביבת השינה צריכה להיות רגועה וללא עומס גירויים. בשל כך, יכול להיות יתרון להפרדת פונקציות אלו לחדרים שונים. יחד עם זאת, בעזרת עיצוב נכון של החדר אפשר גם ליצור אזור שינה רגוע בתוך חדר שקיים בו גם אזור למשחק.

 

מתי כדאי להיות ביחד ומתי לחוד?

ההחלטה לגבי לינה משותפת או חדרים בנפרד קשורה במידה רבה לגיל הילדים. עד גיל שנה – שנתיים פתרון השינה הטוב ביותר עבור הפעוט הוא קרוב לאימא. תינוק שמתעורר בלילה ומוצא את עצמו במיטה משלו ובחדר לבד עלול לחוש חרדת נטישה, גם אם מדובר בדקות ספורות עד שאחד ההורים ניגש אליו. גם עבור האמא זה יכול להיות נוח יותר כאשר היא יכולה להניק ולחזור לישון מבלי לקום מהמיטה.כמו כן, בגיל קטן הילד מרבה להתעורר ולבכות בלילה ולינה עם אח/ות גדול/ה בחדר יכולה להפריע לשינה של הילד הגדול יותר.

אחרי גיל שנתיים ניתן להרגיש האם הילד כבר מוכן לעבור לחדר משלו, או לחדר שינה משותף עם אח או אחות. לחדר שינה משותף יש מספר יתרונות- הילדים לומדים לחלוק, חדר משותף יכול לחזק את הקשר והקירבה בין הילדים וגם לעזור להם להתמודד עם פחדים שונים (כגון להיות לבד בחושך). הרבה ילדים יחושו תחושת בטחון רבה יותר כאשר הם ישנים בחדר עם אח גדול.

החל מגיל מסוים סביר להניח שיתעורר אצל הילד צורך לפרטיות ולחדר משלו. זה יכול לקרות בגיל ההתבגרות אך גם מוקדם יותר, למשל בסביבות גיל עשר. כדאי להיות קשובים לצרכים של הילדים, ובמידה וזה עולה לשנות מחדש את החלוקה לחדרים. ההחלטה תהיה מושפעת גם מהקשר שנוצר בין הילדים, מין הילדים ועוד. גם הפרשי הגילאים משמעותיים- כאשר הילדים קרובים בגיל מתאים יותר שיהיו בחדר משותף.

 

פתרונות עיצוב

עיצוב חדרי ילדים הוא אמנות בפני עצמה. חשוב להקפיד כי החדר יותאם לתפקודים שהוא ממלא. רשת כמו האוס אין מתמחה בהתאמת פתרונות מעוצבים לצרכים המשתנים בחדרי ילדים. מפתרונות מודולריים לחסכון במקום ועד פריטים בודדים שעושים את האווירה בחדר: מיטת נוער, ארון בגדים מעוצב, כוננית ספרים או שולחן כתיבה. במידה וחלל החדר אינו גדול מספיק, ניתן להשתמש במיטת קומותיים. חדר המשחקים יכיל מקום אחסון למשחקים- פתרונות אחסון מודולריים, כוורות, קופסאות צבעוניות ועוד, פינת ישיבה ומשחק- שטיח ומזרן או כריות על הרצפה, פינת יצירה- שולחן נמוך עם כיסאות ועוד. כאשר הילדים גדלים, יהפוך חדר המשחקים לחדר לימודים.

אם הילדים כבר בגיל בית-הספר, מומלץ לערב אותם בתהליך קבלת ההחלטות בנוגע לעיצוב חדרי הילדים.

על מנת לשמור על בריאות הילדים, מומלץ לרכוש רהיטים מעץ מלא בהם נעשה שימוש בדבק ובצבעים לא רעילים וידידותיים לסביבה. 

 

 

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics