חוקים וגבולות בשינה הדפסה דוא

למה צריך חוקים וגבולות, ואיך זה קשור לשינה?

כותבת: נעמה ברודי-שמש יועצת שינה לתינוקות ופעוטות. "חלומות נעימים"

 

פעם, הכל היה הרבה יותר פשוט. יצירת תא משפחתי הייתה מטרתית. היה צורך בעוד ידיים עובדות, ומהר מאוד מצאו את עצמם האחים ה"גדולים" (בני 6-7 ) מטפלים באחים הקטנים

לא הייתה התעסקות רבה בכל ילד: מה נעים לו ומה לא נעים לו, כמה הוא שמח ומאושר ומה הוא עוד צריך כדי למלא את עולמו.

היום, הדברים קצת אחרת. אנחנו נמצאים בהתעסקות בלתי פוסקת סביב האושר של הילדים שלנו.

 

sleeping child

חשוב להבין שמעבר לקשר המשפחתי שיש לנו לילדינו, יש לנו תפקיד הורי והתפקיד שלנו הוא לאמן את הילד למטרות החיים: עבודה (להיות מועיל לכלל), אינטימיות (אהבה מין הורות וזוגיות) וחברה (יחסי אנוש בחברה).

כאשר אנחנו בונים מערכת חוקים בבית, אנחנו מאפשרים לילד להשתלב בתוך המשפחה ובתוך החברה. כאשר אנחנו מצפים מהילד לעזור בעבודות הבית, אנחנו נותנים לו תחושה שהוא נחוץ ומסוגל, אנחנו מעבירים לו את האמונה שלנו בו ובעקבות כך אנחנו מחזקים את הביטחון שלו בעצמו ובסביבה.

כשילד חי בלי חוקים וגבולות – הוא יכול להתפתח לילד שאינו בריא בנפשו, חרד ופוחד כל הזמן, כשילד מתאמן מילדותו בחוקים וגבולות הוא מפתח מיקוד שליטה פנימי (אחראי למעשיו)

 

אז איך כל זה קשור לשינה?

 

כבר בימיו הראשונים של התינוק שלנו, הוא מתחיל ללמוד על החיים, עלינו ועליו. המוח שלו הוא כמו ספוג וקצב התפתחות והלמידה הוא מהיר, לכן חשוב להתנהל בצורה שמשדרת מסר ברור ואחיד לאורך כל הדרך וכך נעודד למידה נכונה.

הרחם היה גבול עבור התינוק, לא ניתן היה לו לצאת מגבולות הרחם. הרחם התאים את עצמו מידי יום ומידי רגע לצרכים של התינוק, אבל לא איפשר לו לצאת לאוויר העולם, עד שלא היה מוכן ועד שהרחם לא סיים את תפקידו. אפשר לומר שאנחנו (ההורים) זה הרחם. תפקידנו להעמיד גבולות ברורים וקבועים בחלק מהמקרים ובחלק אחר, לשנות את החוקים והגבולות בהתאם לצמיחה והגדילה של הילד.

מכיוון שהתינוק עדיין לא יודע לדבר והבכי שלו זה דרך ההתקשרות שלו איתנו, כאשר אנחנו באים ללמד את הילד שלנו לישון, חשוב שנעשה זאת תוך מענה תמידי ומיידי לבכיו, אך יחד עם זאת, נעמיד גבולות ברורים ונדע מה אנחנו כן עושים עבורו ומה לא. לדוג': אנחנו כן מרימים אותו להרגעה, אך לא מרדימים אותו על הידיים. כך אנחנו נענים לבכיו, אך הגבול ברור ואין אנחנו נענים לדרישותיו.

מסר קבוע וברור בתהליכי ההרדמה של הילד, הוא הכרחי על מנת שהלמידה שלו תהיה אפקטיבית ולאורך זמן. אם בכל יום יומיים נשנה את ההתנהגות שלנו לתגובותיו, הוא לא יצליח להבין מה אנחנו מנסים לומר לו ויהיה מבולבל ומתוסכל ואז משך ההרדמה יתארך ויהיו יותר ניסיונות מצידו ובדיקות, מה אנחנו כן עושים עבורו ומה לא, וזה כמובן כרוך בהרבה בכי ותסכול מצידו.

רגע לפני שאנחנו נכנסים לחדר של תינוק בוכה, עלינו לחשוב: האם הוא צריך לאכול? האם הוא צריך כבר לקום לבוקר וכדו'. כאשר נדע לקראת מה אנחנו נכנסים, נוכל להגיב בצורה יותר ברורה לנו ולילד. לדוג': אם התינוק התעורר וזה זמן אוכל, רצוי להיכנס כבר מוכנים עם הבקבוק.

אין ספק שקשה ביותר לשמור על הרגלים חדשים עם התינוק, כאשר שני בני הזוג בעייפות

 

 

מה עושים?

  • קודם כל לוקחים אוויר, באמת. זה לא פשוט.
  • מקבלים החלטה, אם פנויים ורוצים לטפל בזה או לא. כל תשובה היא בסדר, ומתאימה ליכולת ההורים להתמודד עם בעיות השינה כרגע.
  • לומדים קצת על שנת תינוקות (הרצאות, אינטרנט וכו') ובוחרים את הדרך והשיטה שהכי מתאימה לכם.
  • כדאי לקחת ליווי של יועצת שינה, גם כי זה יחייב אתכם יותר לתהליך – לא חשוב כמה אתם ממוקדים וטובים בדברים האלה, כשעייפים כל כך, מוותרים יותר בקלות. מאוד עוזר כשיש אשת מקצוע וגם תוכלו לקבל ליווי צמוד ומענה לשאלות שעולות תוך כדי התהליך.
  • עקביות ונחישות – על מנת שבאמת יהיה שינוי בהרגלים חשובה מאוד העקביות. היו בטוחים בצדקת דרככם ונחושים להגיע לתוצאה הרצויה.
  • מזמינים בייביסיטר J

 

שנה טובה ומאושרת,
עם הרבה התחלות חדשות וטובות

נעמה ברודי-שמש
     "חלומות נעימים" – ייעוץ שינה לתינוקות ופעוטות.
      לצפייה בסרטוני הדרכה בחינם, לשינה טובה – היכנסו:
www.halomot-neimim.co.il
     לטיפים נוספים הרשמו בפייסבוק: חלומות נעימים- ייעוץ שינה תינוקות.
     ערוץ יו טיוב -
http://www.youtube.com/user/HalomotNeimim

 

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics