הכנת בעל חיים לתינוק חדש בבית הדפסה דוא

 

כל משפחה המגדלת חיות מחמד בביתה, מתחבטת בשלב כלשהו במהלך הריון חדש בשאלות  כיצד יתמודד בעל החיים האהוב עם כניסתו של התינוק החדש לחייו ומה יעלה בגורל חיות המחמד שהם מגדלים לאחר הגעתו של תינוק קטן הביתה.

האם החתול ישרוט את העולל? האם הכלב ינבח עליו ויפחידו? האם ניתן לתחזק בית נקי למשעי על אף השלת  השיער של בעל החיים האהוב.


כלבים וחתולים הינם בעלי חיים מבויתים שמתנהלים בדרך כלל על פי הלך הרוח בבית  אולם, מעצם היותם בעלי חיים, ומכיוון ששינויים אינם מובנים להם, לעיתים עלולים להגרם לבעיות אם לא נוקטים צעדים ברורים.


חתול נתפס כחיה אדישה, מופנמת, קרת רוח, פחות חברותית ופחות צפויה. משום שאופיים של חתולים הוא כזה, החשש המרכזי שקיים אצל הורים הינו- תוקפנות החתול כלפי התינוק.

יתר על כן, מחלות שונות ובעיקר מחלת הטוקסופלזמוזיס שעלולה לפגוע בעובר, שמועברת, בין היתר, על ידי חתולים, הינה מקור לחשש אצל הורים רבים.  מעטים יודעים שזו מחלה שמועברת גם על ידי ירקות ופירות לא שטופים או בשר לא מבושל, כך שחתולים אינם הגורם המרכזי לתחלואה, וברגע שדואגים לדברים בסיסיים כמו ניקוי ארגז הצרכים עם כפפות, אין צורך לפחד.

כלבים, לעומת חתולים  נתפסים כבעלי חיים תבוניים יותר ,ולכן חשוב מאוד לא לעשות שינויים קיצוניים זמן קצר לפני הלידה או לאחריה, כיוון שכל שינוי כזה מבחינת הכלב יתחבר ישירות לתינוק.

הפחד ממפגש של בעל החיים עם העולל הינו פחד מוכר, שכיח ולגיטימי .  הפחד ברוב  המקרים  נובע מחוסר ידע, שאלות לא פתורות וכמות לא מבוטלת של סימני שאלה, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר  בלידה ראשונה.

מאוד מומלץ להכין את חיות המחמד, למצב החדש בצורה הנעימה והטובה ביותר.


הכנת הכלב לתינוק החדש

חשוב להתחיל את תהליך הכנת הכלב לשינויים הצפויים כבר בשלבי ההיריון המתקדמים.

אם אתם לא רוצים שהכלב ייכנס לחדרו של התינוק לאחר לידתו יש לחנכו לכך במהלך ההריון בכדי לאפשר לו את זמן ההסתגלות הדרוש לכך..

תהליך ההכרות של הכלב עם התינוק החדש החלו מיד עם לידתו.

בשלב הראשון מומלץ לקחת חיתול טטרה או פריט לבוש מבית החולים עם ריחו של התינוק ולהביא הביתה, לתת לכלב להריח תוך מתן חיזוקים חיוביים כמו ליטוף, אוכל.

 

לאחר הלידה

בשלב החזרה הבייתה לראשונה מבית היולדות, ,מומלץ שהאם תלטף את הכלב ותפנה לו תשומת לב ובכך תראה לו שדבר לא השתנה .

את הסלקל מומלץ להניח במקום שהכלב יוכל לראותו אך שאינו נגיש עבורו (למשל שולחן האוכל).  אם וכאשר הכלב מתקרב ומנסה להריח חשוב מאוד לתת לו חיזוקים חיוביים ולא להרחיקו על מנת שלא ייווצר אנטגוניזם.

בשלב השני מומלץ לקרב את הכלב לתינוק (תחת פיקוח כמובן), כשהתינוק החדש בידיכם. חשוב ללטף את הכלב על מנת שיבין שהיצור הקטן והחמוד הזה לא בא לתפוס את מקומו במשפחה ,אלה להצטרף אליה.

השלב השלישי והאחרון הוא לשים את התינוק על הרצפה באוניברסיטה או על מזרן ולשבת לצידו. מומלץ לאסור על הכלב לעלות על אותו מזרן מכיוון שהתינוק לא מחוסן ורגליו של הכלב לא נקיות.

 

 

הכנת החתול לתינוק החדש

גם חתולים בדרך כלל יישתלבו היטב במשפחה הגדלה.וגם כשמדובר בחתול, הכנה מוקדמת של הבית והחתול לתינוק החדש, תאפשר לכם להמשיך להתכרבל עם החתול שלכם ללא חשש.

מבחינת החתול התינוק גוזל לו את הטריטוריה. כשמדובר בחתולים רגועים, לא אמורה להיות בעיה, אבל במקרה של חתולים חששנים או תוקפניים, בכיו של התינוק החדש עלול להבהיל ואז, מתוך רצון להתגונן, החתול יכול לברוח או לתקוף את מי שעומד לידו.

חשוב לאפשר לחתול להסתגל לשינויים הפיזיים הצפויים  בבית בכלל וחדר התינוק בפרט.

אפשרו לו לרחרח ולהתרגל לאזור שהכנתם בבית עבור התינוק, בין אם זה בחדר שלכם או בחדר נפרד. הביאו הבייתה בגד או חיתול בד מבית החולים על מנת שיסתגל לריח החדש .

חשוב שתספקו כבר בשלב הזה את יצר הסקרנות של החתול. הצעדים הללו חשובים במיוחד אצל חתול שנתפס כסקרן, מומלץ להכין את החתול בצורה הדרגתית ולא במפתיע, ללטף ולחזק את החתול בהימצא אנשים זרים בבית כך הוא יוכל להתרגל לעובדה שהוא חשוב אבל יש עוד "חשובים".

חלק מהחתולים ממש מוקסמים מהבטן ההריונית, אולי מכיוון שהם מרגישים את התזוזות של העובר. כשהתינוק יגיע הביתה יהיה לכם קצת פחות זמן ללטף או לגשת אליו בכל קריאה, יחד עם זאת, הקפידו על שגרת ליטופים ואהבה.

 

לאחר הלידה

אפשרו לחתול  להריח את התינוק וסביבתו והשתדלו להתייחס אל החתול כבעברולשמר שיגרה רציפה. וכמובן, שטפו ידיים אחרי שליטפתם או ניקיתם את ארגז הצרכים ולפני שתיגשו לתינוק. 

אל תגרמו לחתול להרגיש דחוי, התינוק הוא חלק מהחיים שלו ואם תתייחסו אליו כשותף הוא יהיה הרבה יותר נינוח.

כשהתינוק מתחיל לתקשר עם החתול, למדו אותו לעשות זאת בעדינות. תינוק חייב להבין שלא מושכים בזנב של החתול כמו בצעצוע ולא מפריעים לחתול ישן.

חשוב לזכור :

בכל שלב, גם אם נעשו טעויות בתחילת הדרך, ברגע שמחליטים לגייס את כל האהבה לבעל החיים, שהוא "הבן הבכור", אז הכול אפשרי.

בכל מקרה, אין להשאיר בשום שלב את התינוק ובעל החיים  לבד אפילו אם אתם סומכים על בעל החיים  במלוא מאת האחוזים עד לשלבים מאוחרים יותר!

 

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics