יוגה והתפתחות תינוקות המלצות לפי שלבי התפתחות הדפסה דוא

מאת מרים עוז רווה

שלבי ההתפתחות התנועתית של התינוק הינן נקודות ציון חשובות מאד בתחילת דרכו בעולם. השימוש בגיל התינוק כמדד להתפתחות פיזית או מנטלית יהיה מוטעה, כמו המבוגרים גם לתינוקות יש אופי, דרכי פעולה, מצבי רוח וימים טובים יותר או פחות – בעוד תינוק אחד ילך כבר בגיל 10 חודשים השני רק יתחיל את מסע הזחילה שלו בגיל זה. לכן בטוח ונכון יותר  להשתמש בחלוקה ע"פ שלבי ההתפתחות התנועתית כגון ""newborns,"תינוקות מחזיקי ראש", "תינוקות שכמעט יושבים", "שכמעט זוחלים" ועוד. שלבי ההתפתחות המפורטים להלן הם בגדר המלצה לתרגול יוגה לתינוקות:

 

"תינוק שרק נולד- NEWBORN"

 

בתחילת דרכו בעולמינו יתכן ותנועותיו של התינוק תהיינה קופצניות בשל הרפלקסים שלו שלא לגמרי הבשילו והקולות שהוא שומע לפתע מסביבו והוא יהפוך רגוע ושליו יותר אם יהיה כרוך קרוב לגוף אימו. לקראת סוף החודש הראשון הופכות תנועותיו רכות יותר זהו גם הזמן להתחיל (אם עוד לא עשיתם זאת) להניח את התינוק על בטנו הוא יתחיל בתנועות דחיפה ברגליו ואולי אף ישען על זרועותיו. לפני גיל חודשיים עדיין ימשיך התינוק במאבקים על מנת להרים את ראשו וגם זה רק לשניות מעטות. תרגול זה יעזור לתינוק לחזק את שרירי צווארו וגבו ומכאן לקראת החודש הרביעי יוכל להרים את ראשו ולהחזיקו זמן ממושך וכך יעבור לשלב ההתפתחותי הבא של "תינוקות מחזיקי ראש"   

התנוחות שנתרגל עם התינוק בשלב זה יתמכו בחקירת  גבולות גופו והמרחב הקרוב, תנוחות מרגיעות ואוספות המעניקות תחושת ביטחון וקרבה וכן תנוחות המקלות על פעולת מערכת העיכול כגון גזים וכאבי בטן.

 

"תינוקות מחזיקי ראש" 

לקראת גיל שלושה חודשים התינוק מתחיל להיות ערני יותר, דרוך ומתעניין יותר בסביבתו. כאשר התינוק מתחיל להחזיק את ראשו ולתמוך בעצמו על זרועותיו ובטנו הראייה שלו משתפרת, עמוד השדרה שלו מתארך, אבריו הפנימיים משתלבים היטב במקומם והוא בונה ומחזק את שריריי פלג גופו העליון.לקראת החודש הרביעי לחייו יוכל התינוק להחזיק את ראשו בעצמו ובלי תמיכה כאשר מבוגר יחזיק אותו.

רגליי התינוק מתחזקות גם הן ובהדרגה יפעיל אותן יותר ויותר ולקראת החודש השלישי פעילותן תפסיק להיות רפלקסיבית.

 

התנוחות אותן  נבצע בשלב זה הינן תנוחות מלמדות כשאנחנו מציינים את שמות האיברים ומפגישים ביניהם, תנוחות המשנות את זוית הראיה של התינוק וכן אנו מתחילים לפתל ולהפעיל את פרקי גופו בעדינות.

 

הריון תקין נמשך בדרך כלל כ 38-40 שבועות וגם תינוקות שנולדו לאחר שבילו את הזמן הרצוי בבטן אימם עדיין לא סיימו את ההתפתחות המלאה שלהם ולכן במהלך החודשים הראשונים באוויר העולם מצפות להם "קפיצות גדילה" משמעותיות. התינוק בדרך כלל יכפיל את משקל גופו לפני שיתיישב בכוחות עצמו. יוגה יכולה לעזור ולהרפות את גוף התינוק המשתנה במהרה.

 

"תינוקות שכמעט יושבים"

במהלך החודשים הראשונים התינוק מבסס את השליטה בשרירים, כעת הוא עובר אל אתגר גדול יותר – הישיבה. לאחר שלמד להרים את ראשו יתחיל התינוק לדחוף עצמו כלפי מעלה בעזרת כפות ידיו ויקשית את גבו.כך יחזק את פלג גופו העליון על מנת להישאר יציב וזקוף כשהוא יושב. תינוקות רבים פושטים את ידיהם קדימה (חלקם אפילו בתנועות שחיה) ומרימים גם את פלג הגוף התחתון וכך מחזקים גם את שרירי הגב התחתון. כישורים אלו של התינוק יופיעו בדרך כלל לקראת גיל שישה חודשים. כאשר התינוק חזק מספיק ומחזיק את גפיו באוויר לזמן ממושך תוכלו לבדוק את כישורי הישיבה שלו כאשר תניחו כריות סביבו ותניחו לו לאזן את עצמו בתנוחת ישיבה. (בדרך כלל ייקח עוד זמן רב עד שהוא יתיישב בכוחות עצמו).

תנוחות מועילות בשלב זה הינן אלו המחזקות את הגב התחתון ומאריכות את שרירי הירכיים, תינוקות בשלב זה ישמחו מאד לשמוע את שמם בטונאציות שונות, הם גם ילמדו ויעריכו אינטימיות בינם לבין המתרגל איתם לכן ישמחו לרקוד לצלילי מוזיקה שקטה או להרגע איתכם בשכיבה עליכם.

 

 

"תינוקות שכמעט זוחלים"

כאשר התינוק עומד בעמידת שש – על כפות ידיו וברכיו-  מתנועע קדימה ואחורה כאילו הוא מנסה לזנק, הוא תינוק "שכמעט זוחל".הוא עושה זאת על מנת לבדוק את היחס בין ידיו, רגליו והמרחב את מהירות תנועתו, שיווי המשקל שלו ואת האוריינטציה המרחבית שלו. מאחר ושרירי ידיו מפותחים יותר משרירי רגליו יתכן ואף ידחוף עצמו אחורנית אך במשך הזמן ועם התרגול הוא יגלה שכאשר הוא נוטע את ברכיו הרצפה ודוחף קדימה, הוא יכול להתקדם.

כל הפעלתנות הזו מחזקת את שריריו לקראת זחילה אותה יתחיל בדרך כלל עד גיל עשרה חודשים.

ישנם תינוקות שאינם זוחלים על ארבעתם כלל, במקום זה הם משתמשים בשיטות אחרות כמו התקדמות מהירה על הישבן, זחילה על הגחון ועוד..כל זמן שהתינוק לומד לתאם בין חלקי גופו והוא משתמש בידיו ורגליו במידה שווה, אין מקום לדאגה.

 

בשלב זה נוכל להשתעשע עם התינוקות שלנו קצת יותר, קפיצות, פיתולים, פתיחות עדינות, גירוי חוש המישוש שלהם ואפילו סלטות ועמידת ראש (בהדרכה) יגרמו להם לאושר צרוף.

*הכתבה מבוססת על ידע אישי וספרותי. אין בכתבה זו כדי להחליף דעת אדם מוסמך. כל הפועל על-פי המידע המובא בכתבה זו, עושה כן על אחריותו האישית בלבד, ואין הכותבת אחראית על ההשלכות.

**כמובן שעל ההורים להיות מודעים לגבולות הברורים של שלבי ההתפתחות למשל תינוק שאינו מתהפך עד גיל 7 חודשים מומלץ להוריו להתייעץ עם רופא הילדים.

 

 

מתרגלת יוגה כ8 שנים ולומדת עוד קצת בכל תרגול.
בוגרת קורסי המורים Baptiste power vinyasa yoga institute  בארה"ב, וכן משכן היוגה בת"א (אשטנגה ויניאסה יוגה(, יוגה לילדים ובייבי יוגה בשיטת itsy bitsy yoga.

תלמידתו של בארון בפטיסט.
מפתחת ערכת קלפי יוגה לתינוקות – יוגה לפיצקים.

מלמדת יוגה.
וגם אמא לשניים שנהנים לתרגל...

 

"> כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת 050-9009593

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics