הדפסה דוא

 סימנים מוקדמים ללקויות למידה בגיל הרך

אנו שומעים על נושא לקויות הלמידה כמעט מכל עבר, ובעיקר בזכות המודעות הרבה אליו. מסתבר, שניתן לזהות את לקויות הלמידה כבר בשלבים מוקדמים מאד, עוד בגיל הרך, ולקבל את המענה המתאים שיוכל לעזור להתמודד עם הלקות ולאפשר לילד או לילדה להשתלב בעתיד, במסגרות הגן הרגילות וללא כל בעיה. ללקויות הלמידה בגיל הרך נלווים מספר סימנים מוקדמים, שמומלץ לשים לב אליהם. באילו סימנים מוקדמים מדובר וכיצד הורים לילדים בעלי לקויות למידה   יכולים לעזור להם להתמודד איתן

 כיצד ניתן לזהות את לקויות הלמידה עוד בגיל הרך

ישנם כיום לא מעט מבחנים המוצעים על ידי המכונים השונים - שיכולים לסייע באיתור לקויות הלמידה אצל הילדים, אולם, לא תמיד ניתן לבצע אותם ולא תמיד יודעים ההורים שאכן קיימת אפשרות שכזו. פעמים רבות הם פונים לאבחון מקצועי רק לאחר שנתגלו קשיי למידה אצל הילדים בגן או אפילו בבית הספר, ואז מחפשים פתרון מתאים שיוכל לסייע להם להתמודד איתם. מסתבר, שישנם סימנים מוקדמים היכולים להעיד על קשיי למידה עוד בגיל הרך, לפני הגן. סימנים אלה יכולים להופיע לתקופות ארוכות וגם לתקופות קצרות. כך או כך, הם מצריכים התייחסות מיוחדת ופנייה אל גורמים מקצועיים לקבלת מענה מתאים. קושי בהגיית מילים מסוימות ובניסוח הגיוני של משפטים הוא אחד הסימנים הבולטים, שיכולים להעיד על לקות למידה. ילדים צעירים הסובלים מלקות למידה מתקשים בדרך כלל למצוא את המילים המתאימות לתיאור מצבים, רעיונות וגם חפצים שונים, הנמצאים בסביבתם. הם מתקשים ללמוד את המספרים, את ימות השבוע, את הזמנים וגם את הצורות. ילדים בגיל הרך הסובלים מלקויות למידה מראים פעמים רבות סימנים של אי שקט, קושי להתרכז בגירוי מסוים אחד ובמקרים מסוימים אף סובלים מקשיים חברתיים.

טיפים להורים כדי להתמודד נכון וחכם יותר עם התופעה

גילוי מוקדם - הסימנים השונים, המופיעים בגיל הרך, עשויים במרבית המקרים להצביע על לקות למידה, אולם לעיתים מדובר בבעיה אחרת, המצריכה מענה מסוג שונה. במידה ואכן מדובר בלקות למידה, חשוב להתייחס אליה כבר בשלבים המוקדמים כדי לאפשר לילד או לילדה להשתלב בהמשך בגן.

משחקי חשיבה  - הורים לילדים בגיל הרך הסובלים מלקויות למידה יכולים לעזור להם להתמודד עם הבעיה באמצעות משחקי חשיבה, המתאימים במיוחד לגילאים אלה. ישנם משחקי חשיבה באינטרנט, שמתאימים גם לבני 3 ו - 4, משלבים בין כיף, הנאה וכמובן גם למידה ועוזרים לפתח מיומנויות חשובות במיוחד.

משחקים אלה יכולים להיות משחקי חשיבה בנושא חשבון, למשל, המתמקדים בהכרת המספרים 0 ועד 10 או משחקי גילוי ופיתוח הסקרנות, המתאימים לילדים בני 3 וכוללים שימוש בעכבר המחשב כדי לגלות מתקנים וביתנים בלונה פארק. סוג נוסף של משחקים הוא משחקי מוסיקה, בעזרתם לומדים הילדים להכיר את כלי הנגינה השונים, להבחין בין המקצבים ולפתח את חוש הקצב שלהם.

 

 


 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics