הדפסה דוא

תזונת תינוקות עד גיל שנה וחצי

ניתן לומר שכל אמא ממוצעת, לא רק האמא ה"פולניה" מתעסקת בנושא תזונת ילדיה כבר מיומו הראשון ואפילו עוד מתקופת ההריון היא חושבת מה כדאי לה לאכול על מנת שהעובר יהיה בריא ויתפתח כמו שצריך. ואכן זו התעסקות חשובה, בכתבה הבאה תקבלו "מדריך" לתזונת תינוקות ופעוטות שנכתב על ידי שמרית הלר - דיאטנית קלינית Msc, Rd ובנוסף תהיה התייחסות של מורן פיצ'ון - מדריכה מוסמכת להתפתחות תינוקות לפן ההתפתחותי - סנסורי ואיך ניתן להשפיע או לשנות הרגלי אכילה

את תזונת התינוק ניתן לחלק לכמה תקופות:

גיל לידה עד גיל חצי שנה.

חצי שנה עד שנה.

גיל שנה עד שנה וחצי-שנתיים.

 

גיל לידה עד גיל חצי שנה 
בתקופה הזו, ההמלצה הגורפת היא להזין את התינוק בחלב אם שמכיל את כל אבות המזון, הוויטמינים והמינרלים להם התינוק זקוק ובכמות הנכונה. חלב אם מכיל נוגדנים והורמונים שונים אשר מסייעים לתינוק לפתח מערכת חיסונית עמידה ובריאה יותר ולהגנה רבה יותר מפני מחלות ואלרגיות שונות.

אמא שאינה מניקה יכולה להזין את תינוקה באחד מתרכובות המזון לתינוקות (תמ"ל) על בסיס חלב פרה. תרכובות המזון לתינוקות היום התפתחו מאוד, ומנסים לחקות עד כמה שניתן את יתרונות חלב האם.

יש לציין כי הברירה הראשונית של תרכובת המזון לתינוקות צריכה להיות על בסיס חלב פרה, כך שרק אם מתגלה קונטראינדיקציה (כגון אלרגיה לחלב) ניתן תוך התייעצות עם הרופא לבחור בתמ"ל אחר.

ההנקה או תרכובות החלב (תמ"ל) מחליפים  את המים עד גיל חצי שנה. מגיל חצי שנה ואילך ניתן לתת לתינוק בקבוק עם מים רתוחים שהתקררו. לא מומלץ לתת לתינוק שתייה אחרת (מיצים, תה).  ישנם תינוקות שמתקשים במציצת הפטמה או הבקבוק מכל מיני סיבות, לפעמים בשל שרירי פה לא מספיק מפותחים או חלשים. ניתן לשפר ולעזור להם על ידי גירוי עם מוצץ או אצבע של כל אזור הפה: התחילו בגירוי חיצוני של השפתיים וכך תגרמו להם להפעיל את שרירי הפה, עברו לגירוי עם המוצץ של החניכיים, הכניסו והוציאו את המוצץ לפה עד שתרגישו שהם "תופסים" את המוצץ. המשיכו בגירוי של החך ולבסוף הכניסו את הידיים שלהם לפה שלהם.

GPB 7314

על פי הנחיות משרד הבריאות, מגיל 4-6 חודשים ניתן להתחיל לתת לתינוק טעימות. התחלת הטעימות נעשית תוך הקשבה וצפייה בתינוק. בשלות התינוק לטעימות מתבטאת בכך שהתינוק מתעניין וצופה באוכל אותו המשפחה אוכלת, כשהתינוק אינו דוחה כפית המוכנסת לפיו ועוד. מומלץ לתת את הטעימות לתינוק בכפית אחת עד שתיים ממזון מסויים, כאשר הטעימה אינה מחליפה ארוחה, וההנקה או התמ"ל עדיין מהווים את ההזנה העיקרית. יש להדגיש כי טעימה אינה מחליפה ארוחה לכן יש להקפיד על כמות מזון קטנה ומועטה בלבד שמטרתה היא חשיפת התינוק למזונות, טעמים ומרקמים שונים ולא יותר מכך.

בטעימה אנו נתחיל עם ירקות ופירות בלבד, מרוסקים וטחונים ללא גושים (מרקם חלק). נתחיל כל יום מירק/פרי אחר, בכל פעם למשך כשלושה ימים, על מנת להרגיל את הילד למרקמים וטעמים פשוטים ושונים, וכן לבחון חשיפה לאלרגיות.  עדיף להתחיל מירקות ואחר כך לעבור לפירות על מנת להרגיל את חיך התינוק לטעמים שאינם מתוקים, וכדי שלא יפתח העדפה לטעם המתוק.

בתחילת תקופת הטעימות התינוק עשוי להראות לנו שהוא אינו אוהב את המזון החדש לכן הוא יירק את האוכל או יעשה פרצוף, חשוב להבין שזוהי התנסות ראשונית עבורו ומדובר בטעמים שאינו מכיר ומרקמים שלא נחשף. לכן, מומלץ שתמשיכו עם הטעימות ולא תחליטו עבורו שהוא אינו אוהב את אותו ירק או פרי שהצעתם לו. מחקרים מוכיחים שדרושות 15 טעימות כדי שילדים ומבוגרים יתאהבו בטעמים חדשים, ישנם מאכלים שהם "טעם נרכש".

 

גיל חצי שנה עד שנה
בגיל זה התינוק כבר אוכל ארוחות. ניתן להתחיל לתת לתינוק ארוחה אחת ביום של פירות (לרוב בבוקר) וארוחה אחת של מרק טחון. בתחילה בכמות של חצי כוס (כמאה מ"ל), ועולים בכמות בהדרגה לפי הצורך של התינוק.

מגיל חצי שנה ניתן אף להתחיל לשלב בין סוגי ירקות ופירות שונים, וכן להוסיף דגנים שונים כגון אורז, שיבולת שועל, סולת, קורנפלור, בורגול, קינואה  וכדומה.

ניתן להוסיף בהדרגה קטניות, בשר, עוף, דגים וביצים.  מומלץ להוסיף מזונות העשירים בברזל כמו עדשים, שעועית, חזה הודו נקבה, ברוקולי, בשר הודו וכדומה. ניתן אף להוסיף מעט מאוד (חצי כפית עד כפית) של שקדים טחונים (כגון שקדיה) או טחינה גולמית משומשום מלא או אבוקדו למחיות השונות על מנת להעשיר אותן במינרלים שונים.

את האוכל הטחון ניתן לחלק למנות קטנות ולהקפיא. הפשרת המחיות צריכה להיעשות במקרר.

בזמן האכלה, מומלץ לא להתעסק בניקוי הפנים אחרי כל ביס, תנו להם להתלכלך ולבסוך נקו אותם וזאת על מנת שלא נגרום להם בעתיד להירתע מכל לכלוך.

מגיל עשרה חודשים ניתן להוסיף מוצרי חלב לא ממותקים. הכנסת החלב הניגר נדחית לגיל שנה בלבד. דחיית הכנסת מוצרי החלב לתפריט התינוק נובעת מכך שמוצרי חלב עשירים בסידן ועלולים לעכב את ספיגת הברזל, ובישראל שכיחות האנמיה בתינוקות היא מן הגבוהות.

שימו לב לכך שהכנסת דבש מומלצת מגיל שנה ואילך (ואני ממליצה אפילו על גיל שנה וחצי), בשל הסכנה מזיהום בחיידק הבוטולינום, ואי בשלות מערכת העיכול של התינוק בהתמודדות עימו.

התקופה של בין גיל שנה לשנה וחצי – שנתיים 
בתחילת תקופה זו, באיזור גיל שנה, התינוק כבר בשל לאכול את כל סוגי המזןן (במרקם המתאים כמובן). חלק מהתינוקות עדיין נעזרים בתמ"ל או הנקה כתמיכה באכילה, אך רוב ההזנה נעשית כבר בצורה של מזון. התינוק כבר יכול להתנסות ולהצליח באכילה עצמית אם על ידי ידיו או על ידי כפית. יש כמובן לעודדו לכך, על ידי מתן מזון אשר אותו יכול להחזיק ולאסוף בין אצבעותיו, כגון ביסקוויט, פרוסת לחם עם ממרח, פירות רכים חתוכים, קורנפלקס המיועד לתינוקות וכדומה. צורה זו של אכילה מפתחת את קשר היד- עין, מוטוריקה עדינה ומעודדת אותו לעצמאות. גם בגיל זה תנו להם להתלכלך ולהתנסות על מנת שירגישו ביטחון, עצמאות ותחושת מסוגלות,
שיסייעו כשיגיעו לגן או לכל מסגרת בהם יצטרכו להתמודד בעצמם.

 

 

מגיל שנה וחצי ואילך התינוק/ פעוט יכול לאכול את הארוחות המשפחתיות, וכל מזונו אמור להיות מושתת על אוכל מוצק. מומלץ לעודדו לטעום מכל סוגי המזון המוגשים לאנשי המשפחה. יש לשים לב ולהיזהר מפני מזונות העלולים לגרום לחנק כגון פופקורן וסוגי חטיפים שונים, אגוזים ופיצוחים למיניהם, בננות ונקניקיות (יש לפרוס לאורכן ואח"כ לפרוס), ענבים, עגבניות שרי וזיתים (לחצות לשניים). תינוקות שנמנעים מאכילת פירות או ירקות, מומלץ להניח להם בכל ארוחה צלחת עם ירקות גם אם אינם אוכלים אותם, ההתמדה משתלמת ויכולה להוביל לכך שלבסוף יוכלו את הירקות והפירות אשר מומלצים בכל ארוחה.

קצת על מרקמים ותחושות שונות: הרגילו את ילדיכם למרקמים ותחושות שונות כבר מגיל הינקות וזאת על ידי חשיפה לא רק למאכלים שונים אלא לאביזרים ומשחקים בעלי מרקמים שונים (צעצועים רכים או מחוספסים) ולסוגי מגע שונים (מגע עמוק או מגע עדין על פני העור) ובנוסף ניתן ומומלץ לקלח תינוק גם בעזרת ספוגים שונים – רכים ומחוספסים וגם בעזרת הידיים.

בכל שאלה בנושא התפתחות תינוקכם מוזמנים ליצור קשר עם מורן פיצ'ון - מדריכה מוסמכת להתפתחות תינוקות ובעלת מרכז "פיצ'פונים" בכפר סבא, טלפון: 052-8368017

ובכל שאלה בנושא תזונה מוזמנים ליצור קשר עם שמרית הלר – דיאטנית קלינית Msc, Rd. טלפון: 054-4536343

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics