חום אצל תינוקות וילדים הדפסה דוא

תשאלו רופא ילדים, מה הסיבה שבאים אליו הכי הרבה ומה הוא יענה? חום

חום מוגדר כעליית טמפרטורת הגוף מעל הטמפרטורה היומית הנורמלית של האדם. בילדים מקובלת ההגדרה שחום הוא טמפ' רקטלית של 38 מעלות צלזיוס ומעלה.


bigstock-boy-sick-737090

חום הוא תגובה של הגוף למשהו שמפריע לו.

לאור חוסר האחידות הקיימת בארץ בגישה לטיפול בחום בילדים, הוקמה ועדה מטעם ההסתדרות הרפואית, אשר כללה נציגים מתחומים שונים של רפואת הילדים: חיפ"ק, חיפ"א, החוקרת מחלות זיהומיות בילדים.

מטרת הועדה היתה לנסח הנחיות כלליות בנושא האבחנה והטיפול בחום בילדים. כבסיס לעבודת הועדה בוצעה סקירת ספרות נרחבת בנושא.

האם חום דורש טיפול כלשהו? תלוי בגובה החום. בכל מקרה, חשוב, למצוא את הסיבה לחום. את הסיבה לתגובה.

לדוגמא – היינו כל היום בים, הילד לא נשרף (שמנו עליו בגד ים מלא ומרחנו כל 3 שעות את הקרם). הוא התרוצץ ושיחק ונהנה כמו שרק ילדים נהנים. בערב, פתאום חום. בערך 38. הילד נראה עייף ומיובש. מה עושים?

ניתן להניח שהמצב נובע ממה שעבר עליו היום. יכול להיות שהוא ממש חולה אבל כנראה שלא. מקלחת פושרת עד קרירה, להכריח אותו לשתות. לא לשתות משמעותו התייבשות. ילדים שישתו, להורים שלהם יהיה כנראה לילה יותר קל. ילדים שלא ישתו, בסבירות יותר גבוהה יגיעו באמצע הלילה למיון אחרי שלתחושה הכללית הלא טובה ייתווספו גם הקאות כאבים ועירפול חושים. במידה ולאחר שעה מהזמן ששתה והמקלחת עדיין יש חום, אפשר לתת משכך כאבים.

איך מודדים?
המדידה יכולה להיות בעזרת מדחום דיגיטלי בישבן, בפה או בבית השחי. הועדה לא מתייחסת למדחום אוזן.
היום המדחומים הדיגיטליים הפשוטים מאפשרים מדידה תוך כמה שניות. במידה ותגיעו לרופא, מעבר לחום הגבוה יעניין אותו לשמוע על הWELL BEING הכללי.
למדידה רקטאלית, כדאי לשמן עם וזלין או כל משחה שמנה של טוסיק. להשכיב את הילד על הבטן או על הצד, במצב כזה, ההחדרה לא באמת מורגשת.  
מדידה בבית השחי צריכה להתבצע תוך הצמדה חזקה של היד מתחתיה אנחנו מודדים לגוף הילד.
מדידה בפה, צריכה להתבצע מתחת ללשון.

הועדה תומכת גם בשימוש במדחום אינפרא אדום המודד את המצח.

חשוב לומר, רוב המדחומים מיוצרים בסין ולעיתים האמינות שלהם מוטלת בספק. לכאן שוב נכנס המצב הכללי של הילד. אם הילד נראה גמור והמדחום מראה 36.5, כנראה שיש בעיה (גם עם המדחום, לא רק עם הילד).

הועדה לא מצאה שאמצעים פיזיקלים עוזרים בצורה מובהקת אבל הם בטוח לא מזיקים. אמבטיות במים פושרים או רטיות מים לחות, הן בעלות יעילות מסוימת בהורדת חום אך הן עלולות להגביר את תחושת אי הנוחות של הילד. השימוש בהם יעשה על פי רצון ההורה או כשהחום הוא מעל 41 מעלות. בכל מקרה - אין להשתמש בהרטבות עם אלכוהול. בנוסף, אין להפשיט את הילד מבגדיו על מנת לנסות להוריד את החום.

איך יודעים איזה משכך כאבים לקחת?
בבתי המרקחת ניתן לרכוש משכחי כאבים משני סוגים שונים. אחד עם מרכיב פעיל שנקרא: איבופרופן והשני עם מרכיב פעיל שנקרא: פראצטמול.

מגוון השמות המסחריים מבלבל. על כל קופסא, צריך להיות רשום אחד משני השמות האלו. לא רשום? לא לתת. שני החמרים משמשים גם מבוגרים. את האיבופרופן, אין לתת  לתינוקות מתחת לגיל 6 חודשים ללא אישור רופא. כמעט תמיד, אין מניעה אבל החוק היבש מחייב אישור.

החומרים מצויים ככדורים, אבקה, סירופ, טיפות ונרות. לא משנה באיזו צורה ניתן. משנה מה ניתן (חומר) והרבה יותר חשוב, כמה ניתן(מינון).  

זה נקבע לפי משקל גוף הילד. וכתוב מפורשות על האריזה או בעלון.

לגבי בטיחות התרופות, לא נמצאו הבדלים בשכיחות תופעות הלוואי בין שתי התרופות ולא נמצאו תופעות לוואי משמעותיות באף אחת מהקבוצות.

מחצית מתוך המחקרים שבדקה הועדה הנ"ל הראו כי אין הבדל מבחינת יעילות התרופות במינונים מקובלים ואילו המחצית השנייה הראו כי לאיבופרופן יעילות גבוהה יותר מפראצטמול (הן מבחינת משך, עוצמה וקצב הורדת החום). אף מחקר לא הראה כי לפראצטמול עדיפות על פני איבופרופן.

את האיבופרופן לא רצוי לתת יותר מאשר כל 6 שעות. 5 שעות אם המצב ממש קשה., לפעמים אחרי שעתיים שוב פעם החום עולה. במקרה זה, אסור לתת שוב. אין בכך שום תועלת.

פה נכנס הפרצטמול לתמונה. את הפרצטמול אפשר לתת כל 4וחצי 5 שעות.

היה ואנחנו במצב בו החום עלה שוב אחרי שעתיים אחרי שנתנו את אחד החמרים. ניתן להשתמש בשני. כלומר. אם שעתיים אחרי האיבופרופן החום שוב עולה, ניתן לתת פרצטמול. או להפיך אם תרצו.

שוב, התרופות צריכות משק מים תקין לפעולה יעילה. במובן הזה, דווקא הפרצטמול יותר סלחן. איבופרופן לא עובד על גוף מיובש, פרצטמול, עובד באפקטיביות יותר נמוכה.

וחשוב מכל, היא הערכת המצב הכללי של הילד שלכם מלבד החום. יכול להיות שיהיה לו חום של 38.5 ועדיין הוא ישתולל כרגיל. תעקבו, תהיו רגועים אבל גם תהיו מוכנים.

בכל מקרה יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש או להתייעץ עם הרוקח או הרופא.  

איך יודעים אם לתת משכך כאבים?
אין כמובן תשובה חד משמעית. קודם כל, תלוי מה גובה החום. החום המדויק לא חשוב. אם זה 39 או 38.7 אין לכך שום משמעות. אבל 37.9 או 39.7 משנים את התמונה. הורה עירני יכול להעריך את מידת החום של הילד לפי המצב הכללי שלו, העיניים ומידת הערנות וההזיה. מסקנות הועדה היו שאם החום הוא מתחת ל38.5, אין צורך לטפל באמצעות משכחי כאבים.

לכל אחד יש את הסקאלה שלו לחום הגוף. יש אנשים חמים יותר וחמים פחות. כלומר 38 אצל אחד משמעו חום גבוה ואצל אחר לא.

טיפ אישי שלי - תוודאו שיש לכם בארון התרופות את התכשירים בתוקף .
 כי לכל הסירופים יש תאריך תפוגה. על הקופסא יהיה כתוב, להשתמש 
X זמן מיום הפתיחה (כן, תרשמו לכם את תאריך הפתיחה על הבקבוק). אישית,אני תמיד מחזיק אחד סגור ולאחר שאני פותח אותו. אני מארגן בלי לחץ עוד אחד סגור. כשהסירופ סגור הוא לרוב טוב לשנתיים. אני מקווה שהוא יהיה פג תוקף לפני שאפתח אותו J.

טיפ נוסף – היה ומשתמשים בפרצטמול לקטנטנים (עד משקל של 7-8 ק"ג). כדאי ליטות לכיוון הטיפות. הטיפות יותר מרוכזות ומאפשרות לנו לתת נפח נוזל קטן. עם זאת, בריכוז גבוה יש גם סיכון יותר גבוה. אם הילד אצל סבתא, תדגישו בפניה מה הוא המינון הנכון.

רק בריאות!!!

עופר ויס - רוקח מדופלם בשרותי בריאות כללית
יועץ בנושאי התנהלות רפואית ותרופתית נכונה
054-4272555
כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת

 

 

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics