אסטמה של העור הדפסה דוא

מאת: יפית כהן- קוסמטיקאית רפואית

אסטמה של העור הידועה גם בשם אטופיק דרמטיטיס הינה מחלת עור כרונית השכיחה בעיקר בקרב תינוקות, ילדים ואף נשים בהריון אך לא רק. מה הם הגורמים למחלה? כיצד מטפלים? וממה חובה להימנע?

                                    

bigstock-Crying-Baby-1292079

אטופיק דרמטיטיס (Atopic Dermatitis) הינה הפרעת עור אטופית (אלרגית) דלקתית ורב סיבתית המושפעת מגורמים גנטים ומרכיבים מחוללי אלרגיה סביבתיים. לצד תיפקוד לקוי של מנגנונים חיסוניים, מאופיינת המחלה ביובש אקוטי של העור Xerosis או דה - הידרציה (כמות מים נמוכה בשכבת העור החיצונית ביותר) ובנוסף, נגעים אדמומיים ומחוספסים באזורים שכיחים  כדוגמת: לחיים, עפעפיים ואזורי קפלי גוף כדוגמת: ברכיים, ידיים ומרפקים ותחושת גרד חזקה הינה רק חלק מהסימפטומים הניצפים.

מה הם הגורמים המשפיעים על התלקחות המחלה?

לצד היסטוריה משפחתית ונטייה גנטית ידוע כי היפרסנסטיביות ואלרגיה למזון קשורים קשר הדוק להתפתחות המחלה ורמת חומרתה בעיקר בקרב פעוטות וילדים.                                                                                

ביצים, סויה, בוטנים, חלב פרה חיטה ואף דגים הינם רק חלק מאותם מזונות אלרגנים.

גורמים סביבתיים כדוגמת קרדית האבק, עובש, אבקות צמחים, קשקשים של חיות מחמד או בע"ח ותיקנים נימנים אף הם כטריגרים ידועים להתלקחות המחלה.

חיידקים פתוגנים הידועים כמחוללי דלקת וזיהומים בעור הנמצאים בדרכי הנשימה והעור מסוג Staphylococcus aureus. ובנוסף, פטריות או פטריות שמרים הידועות בשם פיטוספרום אובל Pityrosporum orbiculare/ovale וקנדידה נמנים אף הם כגורמים העלולים לגרום ולהופעתה ולהחרפתה של אסטמה של העור.

צמר ובדים סינטטים, סבון ומוצרי ניקוי, מרכיבי בישום בקרמים, ועשן סיגריות הינם חלק מחומרים מגרים ידועים. 

 

ממה מומלץ להימנע?

-  מומלץ להימנע משימוש בסבונים המכילים דטרגנטים מסוג סודיום לאוריל סולפט Sodium Lauryl Sulfate - חומר זה עלול לגרום לשינוי במבנה שומני העור ולגירויו ולכן לא מומלץ כלל לשימוש. 
-  מומלץ להימנע משימוש בסבונים מוצקים המכילים מרכיבי ניקוי מזיקים מסוג Sodium Carboxylat
-  בעור אטופי מומלץ להימנע ממריחה ישירה של שמן זית ו/או תכשירי קוסמטיקה המכילים שמן זית. שמן זית יכול לגרום לפגיעה במחסום ההגנה של העור ע"י שיבוש במבנה השומנים של שכבת הקרנית ואף לאודם.                                        
-  מומלץ להימנע משימוש בפילינגים ו/או מרכיבים בקרמים לחידוש העור העלולים לגרות את העור כדוגמת חומצות פרות .
-  מומלץ להימנע מתכשירים קוסמטיים המכילים אלכוהול, מרכיבי בישום ו/או חומרים משמרים מסוג פארבנים.
-  מומלץ להימנע משימוש בתכשירים קוסמטיים ברקיחה אישית. ידוע כי שכבת הקרנית המתפקדת כמחסום ההגנה של העור מכילה שומנים מסוג צרמידים (למעלה מ- 50% מסך השומנים), כולסטרול וחומצות שומן חופשיות. יחס זה בין השומנים חשוב לתפקוד מחסום ההגנה של העור ולכן מחקרים אחרונים הצביעו כי קרמים אשר הכילו שומנים אלו בריכוז אופטימלי וביחס של 3X1X1 כשהכולסטרול הדומיננטי בקרם הוכחו כיעילים ביותר לשיקום העור ולכן שימוש בקרמים ברקיחה אישית ואשר אינם מכילים ריכוזים אלו של שומנים אינם מומלצים ואף עלולים לפגוע בתפקוד העור!

 

כיצד מומלץ לטפל בתינוקות הסובלים מאטופיק דרמטיטיס?

-  מומלץ להימנע מביגוד שאינו מכיל 100% כותנה
-  מומלץ להימנע מאמבטיות חמות וארוכות שכן מים חמים יכולים לגרום ליובש ולחדירות גבוהה של העור
-  מומלץ להימנע ממרכיבי תזונה וחומרים מגרים העלולים להשפיע עד יותר על תסמיני המחלה

 

כיצד מומלץ לטפל בעור במהלך ההריון ולאחריו?

ידוע כי לחוסר איזון הורמונלי במהלך הריון המתבטא ברמות פרוגסטרון והורמוני סקס השפעה על שכיחות המחלה בזמן ההריון ומשכך, השפעה ידועה על מרקם העור, מראהו, ומידת רגישותו.

ליחוח והזנה של העור הינם אבן יסוד בכל טיפול מערכתי. מחקרים אחרונים חושפים כי ירידה בשומני העור מסוג צרמידים הינה גורם אטיולוגי להתהוות המחלה. למרות הפופולאריות ההולכת וגדלה בצריכת  שמנים צמחיים לטיפול ולמניעת מצבים דרמטולוגיים. קיימים באופן מפתיע נתונים מוגבלים לגבי יעילותם ופרופיל בטיחותם. מחקרים אחרונים חושפים כי לשמנים צמחיים המכילים יחס גבוה של חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 6 קרי, חומצה לינולאית (linoleic Acid ), ולחילופין ריכוז נמוך של חומצה אולאית (Oleic Acid) השפעה חיובית על מיום ושיקום אפקטיבי של  מחסום ההגנה של העור. שמנים צמחיים הידועים בריכוזם הגבוה של חומצה לינולאית וריכוז נמוך של חומצה אולאית הינם: שמן חריע, ושמן זרעי חמניות.

שימוש בקרמים אמוליינטים המותרים לשימוש במהלך הריון והגורמים למעטה אוקלוסיבי בעור המונע את אידוי המים המהיר מפנים העור לסביבה החיצונית כדוגמת גליצרין מומלצים מאד כחלק מטיפול מערכתי הנילווה לטיפול תרופתי אם זה ניתן. טכנולוגיות חדשות של קרמים משקמי מחסום ההגנה של העור  והידועים בשם (Barrier Repair cream), מכילים מרכיבים מלחחים והיגרוסקופיים סופחי מים כדוגמת חומצה היאלורונית ו/או חומצה לקטית הידועה כמשפיעה על יצור שומני הצרמידים בעור. כמו כן, מומלצים מרכיבים הידועים כמשקמי מחסום ההגנה כדוגמת ניאצינמיד (ויטמין ,(B3 מרכיבים אנטי דלקתיים ומרגיעים כדוגמת תה ירוק, שבולת שועל, וגלצירהיזיניק(תמצית צמח ליקוריש).

 

 

יפית כהן

 

כותבת המאמר: יפית כהן – קוסמטיקאית רפואית, בעלת קליניקה לפרוצדורות אסתטיות.  מתמחה בטיפול בעורות רגישים, דרמטולוגיה קוסמטית, ואיבחון קליני של העור.  מרצה בכנסים רפואיים ומיקצועיים בנושאי הפרעות עור, טיפוח העור ושמירת בריאותו.

פרטים להתקשרות: נייד:054-5321040

פייסבוק: http://on.fb.me/127IFJR  

מייל להתקשרות: "> כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת  


 

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics