מהי מכת חום וכיצד מטפלים בה? הדפסה דוא

 

מאת: רויטל קוריאל B.EMS אחראית הדרכה במזור –שירותי רפואה

ההגדרה למכת חום: פגיעה במאזן החום של הגוף ועליית חום הגוף אל מעל ל40 מעלות.

כלומר הגוף קולט ומייצר יותר חום מאשר הוא מסוגל לפלוט החוצה. במצב זה האדם איננו צמא, חם לו, פה המקום לשפוך עליו את המים. אין צורך לתת לו לשתות כרגע.

הטמפרטורה בגופנו צריכה להיות קבועה באזור ה37 מעלות (עם סטייה קטנה למעלה או למטה).

כאשר אנחנו מבצעים פעילות גופנית או אוכלים, גופנו מייצר חום. בנוסף לחום שגופנו מייצר אנחנו קולטים חום מהסביבה החיצונית אל תוך גופנו.

בשביל שלא נצבור חום עד אין קץ קיים בגופנו מאזן שנקרא "הומיאוסטאזיס" (שמירה על טמפרטורה פנימית קבועה גם כשהטמפרטורה בסביבה החיצונית משתנה). מאזן זה פולט חום החוצה ע"י הזעה, הרחבת כלי דם (לכן אנחנו אדומים כשחם לנו), ואיקלום (תהליך בו הגוף מתאים עצמו לאקלים בו הוא נמצא).

כאשר מנגנון ההומיאוסטזיס לא מצליח לעמוד בקצב בו אנו צוברים חום, אנחנו עלולים להכנס למצב מסוכן שהוא מכת חום.

גופנו בנוי ברובו מחלבונים שפועלים בטמפרטורה קבועה, כאשר אנחנו מחממים את הגוף מעל הטמפ' שהחלבונים רגילים לה, אנחנו פוגעים בתפקוד שלהם. החלבונים הכי חשובים שנפגעים במכת חום הם החלבונים של המוח. תארו לכם שאתם מניחים ביצה על מחבת, למה הביצה תהפוך? לחביתה, נכון. כך גם קורה למוח במצב של מכת חום (עלית חום הגוף אל מעל 40 מעלות), וחביתה, אי אפשר להפוך חזרה לביצה...

אדם הסובל ממכת חום (ולא משנה מה גילו) יהיה אדום חם ולח, ילך בזיגזגים, ידבר דיבור מרוח או לא לעניין, יהיו לו בחילות והקאות, שינויים בהתנהגות, ואפילו הידרדרות במצב ההכרה. מכת חום היא פגיעה מסוכנת ביותר ועלולים למות ממנה אם אינה מטופלת בזמן!!

אם כן כיצד מטפלים בה? צריך להפשיט את האדם מבגדיו (שמרו על צנעת הפרט ככל האפשר) ולשפוך עליו מים רבים (שימו לב!! לא לשפוך על הפנים מחשש לחנק). יש להזעיק סיוע רפואי מהר ככל האפשר כדי שיוכלו לקרר אותו באמצעים שלהם.

 

כיצד נוכל למנוע אפשרות של מכת חום? אם אתם בטיול בשטח הקפידו על הפסקות של רבע שעה אחרי כל שעה של הליכה בצל, שימו לב לקטנטנים שאינם רגילים ללכת הרבה וזקוקים למנוחות ארוכות יותר, הקפידו על שתייה מרובה כדי שהגוף יוכל לייצר זיעה ולקרר עצמו, שימו לב כי שהקטנטנים אינם סוחבים משקל כבד מידי על גבם, ואם אחד מבני המשפחה היה חולה עם חום במהלך השבוע בו אמור להתקיים הטיול, רצוי כי לא יצא לטיול (כנ"ל לגבי ילד שסבל משלשולים או הקאות לפני הטיול או במהלכו).

 

טיפול בהתייבשות אצל ילדים 

 

ותזכרו התייבשות= לתת לשתות מים

מכת חום= לשפוך עליו את המים ולא להיפך!!

 

רויטל קוריאל B.EMS

 

אחראית הדרכה במזור –שירותי רפואה 

 www.medical-marketing.co.il

https://www.facebook.com/mazorms

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics