השפעת הקרינה הסלולארית על העובר הדפסה דוא

 

מאת: רוסנה ברגהוף 

היום קשה לדמיין זאת, אך עד לפני שנים לא רבות התנהלו חיינו בלא טלפונים סלולריים ניידים.
אנשים יצאו מן הבית עם תיק ובו מפתחות, קבעו ותכננו מראש, ולא היו "זמינים" בכל רגע ובכל מקום.
מאז נכנסו המכשירים הניידים לחיינו, השתנתה השגרה שלנו ללא היכר, וכיום קשה להעלות על הדעת חיים ללא הסלולר.
ההערכה היא כי ישנם מעל 5 מיליארד מכשירים ניידים בשימוש בכל רחבי העולם, ובשנים האחרונות, עקב השימוש הגובר, החלו לבחון את ההשפעות הבריאותיות של קרינת הסלולר על המשתמשים הפעילים ועל הנמצאים בסביבתם, כדוגמת ילדים ועוברים הנישאים בבטן אמם. נדמה שכיום כבר לא ניתן לעצור את המהפכה הסלולרית והמכשירים הניידים נמצאים בכל מקום, אך ניתן להשתמש בכללי הזהירות המונעת על מנת למנוע פגיעה עתידית כתוצאה מחשיפה לקרינה.

 

כיצד פועל הטלפון הסלולרי?

טלפון סלולרי, הינו מכשיר נייד שניתן לנשיאה בקלות, פועל באמצעות גלי רדיו ומאפשר תקשורת אלחוטית ומהירה. הטלפון הסלולרי מכיל בתוכו משדר ומקלט, ואלו מקיימים את הקשר בין המכשיר שבידינו לבין תחנת בסיס הקבועה בסביבתנו הקרובה, שבה מוצבות אנטנות שידור וקליטה. מכשיר הטלפון הנייד פולט קרינה בעוצמה נמוכה יחסית, בודאי נמוכה מזו הנפלטת מן האנטנות בתחנת הקבע, אך היות שהמכשיר מצוי בקרבת גופנו, הוא סופג חלק מאנרגיית הקרינה.

 

מהי קרינה סלולרית?

קרינה מוגדרת כמעבר של אנרגיה כלשהי בתווך מסוים. ניתן לחלק את סוגי הקרינה בעולם לקרינה מייננת וקרינה בלתי מייננת. הראשונה הינה קרינה שבה כמות האנרגיה המועברת מספיקה על מנת לשנות את מבנה האטום, למשל קרינה של קרני רנטגן. השניה הינה קרינה שבה כמות האנרגיה המועברת אינה משנה את מבנה האטום, ובה ניתן לכלול את קרינת הרדיו. הקרינה הסלולרית הינה קרינת רדיו בלתי מייננת, הקרויה גם קרינה אלרטרומגנטית.

 

מהי ההשפעה הבריאותית של קרינת רדיו על האדם?

קרינה אלקטרומגנטית ברמות גבוהות עשויה להוביל להשפעה בריאותית על גוף האדם עקב חימומו, דבר הקרוי השפעה תרמית. בשנים האחרונות, עם התגברות השימוש בטלפונים סלולריים, עלה בקרב גופי מחקר וארגוני בריאות בעולם החשש כי קיימות גם השפעות נוספות, הנגרמות מקרינת רדיו בעוצמות נמוכות (כמו אלו שנפלטות ממכשירי הסלולר), שאינה מתבטאת בחימום הגוף. מדענים וחוקרים בעולם חלוקים בשאלת ההשפעה של הקרינה הסלולרית על גוף האדם, והמחקר בתחום הולך ומתפתח. מחקרים רבים בודקים את הקשר בין חשיפה לקרינה סלולרית לבין השכיחות ההולכת וגוברת של מקרי סרטן בעולם. מתוך אחריות ודאגה לשלום הציבור מומלץ היום לנקוט את "עקרון הזהירות המונעת", ובמיוחד בסביבת ילדים - כלומר, לאמץ עד כמה שניתן כללים ואמצעים פשוטים שיאפשרו צמצום של החשיפה לקרינה לרמות מזעריות.

 

ומה ידוע באשר להשפעה על עוברים בבטן אמם?

המחקר באשר להשפעת הקרינה הסלולרית על עוברים בבטן אמם עודנו ראשוני, והממצאים אינם חד משמעיים. קבוצת חוקרים בינלאומית קראה לא מכבר להפחית עד כמה שניתן שימוש במכשירים סלולריים ומכשירים אחרים הפולטים קרינת רדיו בקרב ילדים. לטענתם, השפעות השימוש במכשירים פולטי קרינה טרם ברורות, מאחר וגידולים במוח, למשל, מתפתחים ומתגלים לאחר כ-10-20 שנה מתחילת השימוש. קבוצת חוקרים מאוניברסיטת ייל בארצות הברית פרסמה בשנת 2012 מחקר, הקושר בין קרינה סלולרית שנפלטת בסביבתן של עכברות נקבות לבין הפרעות התפתחותיות בקרב גוריהן. במחקר נמצא כי עוברי העכבר שאמותיהם נחשפו לקרינת רדיו הפגינו ליקויי התפתחות ובהמשך הפרעות של קשב וריכוז.

 

כיצד להפחית חשיפה לקרינה סלולרית בעת ההריון?

חוקרים וארגוני בריאות ממליצים לנשים בהריון לצמצם את החשיפה לקרינה, לשם זהירות מונעת, ובנוסף לנקוט אמצעי זהירות בעת השימוש בקרבת ילדים רכים בשנים, שגופם ומוחם רגישים ומצויים בתהליכי גדילה מואצים. אמצעי ההגנה המומלצים:

      - כיבוי מכשירים ניידים כאשר אין בהם צורך, למשל בשעות הלילה.

      -לא לטעון את המכשיר בקרבת המיטה.

      - הרחקת מכשירים ניידים מבטן הרה, במיוחד כאשר אין צורך או שימוש בהם.

      - בעת השימוש בטלפון נייד מומלץ להשתמש בדיבורית, המרחיקה למעשה את מקור השידור מן הגוף, ובכך מסייעת להפחית את עוצמת הקרינה המגיעה לגוף. אפשרויות דומות ומומלצות הן שימוש ב"בלו-טות'" או ברמקול של המכשיר הנייד.

      - שימוש באפליקציות לניטור של הקרינה הנפלטת מן המכשיר - קיימים כיום יישומים המאפשרים לבחון את רמת הקרינה הנפלטת בכל רגע נתון ולקבל התרעה בעת שהקרינה מגיעה לרמות גבוהות. 

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics