פרכוסי חום הדפסה דוא

 

בכל הדרכת עזרה ראשונה שאני מעבירה להורים טריים לילדים מתחת לגיל שנה עולה השאלה על נושא פרכוסי החום. אז בשביל להקל עליכם וכדי להרגיע אתכם טיפה לגבי הנושא, ריכזתי הסברים על התופעה וכיצד להתמודד איתה, אך ראשית כמה הגדרות:

פרכוסי חום הם אירוע המתרחש בין גיל 3 חודשים עד גיל 5 שנים, הקשור בעלית חום הגוף אך ללא עדות לתחלואה כלשהיא בגולגולת או תחלואה אחרת העשויה לגרום לפרכוסים.

פרכוס הוא אירוע בו חלק מהתאים במוח מאבדים את פעילותם החשמלית הרגילה ויוצרים "סערה חשמלית". לעיתים לא נראה דבר על התינוק שיעיד שהוא עובר פרכוס, לפעמים יכולה להיות רק סטיית מבט והתנתקות, ובחלק מהמקרים תנועות ידיים ורגליים ממושכות. חשוב מאוד להבדיל בין פרכוס לצמרמורות עקב החום הגבוה. הפרכוס עצמו נמשך כ10 דקות ויש דרכים לטפל בילד כדי למנוע או כדי להפסיק את הפרכוס- למרות שלרוב חולף הפרכוס מעצמו מהר מאוד.

עד כמה נפוצה התופעה אתם שואלים? התדירות היא 2-5% מהאוכלוסיה שיחוו "פרכוס חום" ומתוכם 9-30% יחוו פרכוס מורכב (עם תנועות של ידיים ורגליים), אז לא כל כך נפוץ (אבל קיים).

האם זה יכול לקרות לתינוק/ילד שלי? אין בדיקה שיכולה לנבא למי יהיה או לא יהיה. הדבר היחידי שיכול לכוון לאפשרות שיהיה זה גנטיקה, כלומר קרוב משפחה (הורה,אח או אחות) שחווה פרכוסי חום.

אם לילד/תינוק היה פעם פרכוס, האם סימן לכך שיכול לקרות שוב? ברוב המקרים הפרכוס הראשון הוא גם האחרון. רק בחלק קטן יהיו פרכוסים נוספים. השכיחות של פרכוסי חום חוזרים קיימת בילדים שפעם ראשונה פרכוס בחום נמוך מ38.9.

אם הילד פרכס מחום האם סימן לכך שהוא יהיה אפילפטי אח"כ? הרבה הורים חוששים מהאפשרות הזאת, אז תנו לי להרגיע אתכם, אין קשר בין מחלות פרכוסיות לפרכוסי חום, וילדשסבל מפרכוס חום איננו בקבוצת סיכון לאפילפסיה. אך חשוב להדגיש שילד שהפרכוס החום שלו היה מלווה בתנועות ידיים ורגליים ואפילו איבוד הכרה, צריך לראות רופא ילדים בהקדם האפשרי כיוון שבמצב כזה קיימת האפשרות שזה לא היה פרכוס חום אלא בעיה אחרת.

כמה עובדות חשובות:

  • פרכוסי חום אינם מהוים כל גורם סיכון לתמותת ילדים או לנזק קבוע.
  • פרכוסי חום הם רק פרכוסי חום, אין קשר בינם לבין חומרת המחלה.
  • מצד שני הופעה של פרכוס חום יכולה ב2% מהמקרים לרמוז על בעיה במוח או בקרומי המוח ולכן תמיד כדאי להתייעץ עם רופא.

טיפול: ראשית אין צורך להזמין אמבולנס או לרוץ למיון כיוון שעד שהצוות הרפואי יגיע או לחילופין עד שתגיעו למיון הפרכוס יחלוף, ובזה נגמר הסיפור כיוון שכמו שאמרתי לרוב זאת תופעה חד פעמית.מצד שני כן חשוב ללכת לרופא הילדים כדי לוודא שאכן זו תופעת הלוואי "פרכוסי חום" ולא נגרם מסיבה מוחית אחרת.

הטיפול הראשוני האפשרי הוא תכשיר להורדת חום ומקלחת במים פושרים. מקלחת חשוב להבין לא תהיה כל כך יעילה ללא תכשיר להקלה בחום.

רויטל קוריאל B.EMS

אחראית הדרכה במזור –שירותי רפואה

 www.medical-marketing.co.il

https://www.facebook.com/mazorms

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics