מחלות חום הדפסה דוא

 

מאת: רויטל קוריאל B.EMS

פראמדיקית ואחראיתהדרכה בחברת מזור- שירותי רפואה

 

חום גוף של ילדים אינו דבר של מה בכך, וגם לנו ההורים גורם לתחושה של חוסר אונים.
חשוב להדגיש כי חום הינו ביטוי למה שמתחולל בגופו הקטן- חדירה של וירוס, חיידק או כל פרזיט אחר, יכול להיות ביטוי לחיסון שעשית לו.
למזלנו, הסיבה העיקרית בילדים ותינוקות לחום הוא וירוס, מחלה ויראלית. מחלה ויראלית היא מחלה זיהומית עם תסמינים שונים, אשר נמשכת מספר ימים וחולפת ללא כל צורך בטיפול תרופתי. אנטיביוטיקה אינה טיפול למחלה ויראלית!

איך יודעים שיש לילד חום?

ראשית הבה נגדיר את ההבדל בין ילד לתינוק- עד גיל שנה (10ק"ג) יחשב כתינוק, מגיל שנה עד הופעת סימני בגרות (שיעור בגוף, הורמונים וכו) יחשב כילד.

ניתן לבצע סוגים שונים של מדידות חום. הבדיקה האמינה ביותר היא בפי הטבעת של הילד/התינוק, כאשר החום הנמדד שם גבוה מ38 מעלות יחשב כחום.

בילדים גדולים שכבר יש להם מודעות לגופם, קשה יותר למדוד בפי הטבעת ולכן יש מקומות נוספים למדידה: פה, בית שחי ובאוזן. כמובן שלכל אזור יש את המדחום המתאים לו. 


עליית חום עד 38.5 מעלות עשויה להיגרם גם מפעילות גופנית מאומצת, לבוש עודף, מזג אוויר חם או אמבטיה חמה. לפני פנייה לרופא יש לנטרל השפעת גורמים אלו כדי לאבחן חום "אמיתי" אצל הילד/תינוק ולנהוג בהתאם. 


רוב מקרי החום אינם מסוכנים וחולפים תוך יומיים-שלושה. גובה החום אינו מעיד על חומרת המחלה ועליית חום כשלעצמה אינה גורמת לנזק, אלא רק להרגשה רעה לעיתים. אולם, כאשר חום הגוף מגיע לאזור ה40 מעלות ומעלה בבדיקה בישבן, עלולה להיות סכנה לילד ויש לקחת אותו מיידית לרופא.

בילדים ותינוקות פעילים הדרך הטובה לדעת האם יש חום היא- אם הילד משחק, נראה ערני, אוכל ושותה וחום גופו נמוך מ- 39 מעלות- אין צורך במתן טיפול תרופתי להורדת החום וכדאי לאפשר לגוף להתמודד לבד עם גורם המחלה- וירוס או חיידק. 

בזמן חום יתכן שהילד יתנהג שלא כהרגלו- יהיה פחות פעיל מהרגיל, תורגש ירידה בתיאבון ובמצב הרוח. הורדת החום יכולה לשפר את הרגשתו עד חלוף המחלה.                                                                                 בתינוקות קטנים שאינם פעילים ניתן לחוש במגע האם התינוק חם, כמובן יש לקחת בחשבון האם החדר מחומם יתר על המידה (אזור ה25 מעלות הכי טוב לתינוק), האם הוא לבוש בעומס של בגדים או שמיכה כבדה מידי, ולתת לו אפשרות לאיוורור. אם לאחר כל אלו התינוק עדיין חם למגע (גם בכפות ידיו או רגליו או באזור הבטן) אפשר לחשוב לכיוון האפשרות שיש לו חום. שוב המדד האמין ביותר הוא מדידת חום בפי הטבעת.

כיצד מורידים חום לילד או תינוק?

אם החלטתם לתת לילד תרופה להורדת חום, יש להשתמש באחת התרופות המצויות בשוק- נובימול או תכשירים ממשפחת הנורופן (איבופרופן- חשוב לציין שהשימוש ללא מרשם רופא בנורופן מותר רק מגיל חצי שנה ומעלה, ובגיל 3 חודשים רק באישור רופא). בשני הסוגים חשוב מאוד להקפיד על המינונים המופיעים על גבי האריזה. לאחר מתן התרופה יש לצפות לירידה של 1-2 מעלות בתוך כשעה או שעתיים. אם הילד ישן, אל תעירו אותו בכדי לתת לו תרופה, אלא תנו לגופו לאגור כוחות ולהילחם במחלה. 


במקרה של חום גוף שעולה על 40 מעלות ואינו יורד כשעה ממתן התרופה, מומלץ להכניס את הילד לאמבטיה פושרת ולהרטיב את גופו (אין להשתמש במים קרים כיוון שהילד חולה ואנחנו לא רוצים להתיש את הגוף אלא רק לעזור לו להוריד את החום), כאשר מרבית הגוף נמצא מחוץ למים. אין טעם לבצע הרטבה ללא מתן מוקדם של תרופה להורדת חום. 


בנוסף, יש להקפיד על שתייה מרובה, מנוחה ולבישת בגדים קלים. במקרה של צמרמורות, ניתן להשתמש בשמיכה קלה.
התכסות בשמיכה עבה ולבישת שכבות רבות של בגדים אינה מיטיבה עם הילד ואף גורמת לנזק שכן החום "נאגר" בגופו ואינו יכול "להשתחרר החוצה", ועלול לדרדר את הילד למכת חום.

מקרים בהם חשוב לגשת לרופא להבדק:


1. כאשר מדובר בתינוק עד גיל חודשיים
2. הילד חסר מנוחה וחסר שקט או ישנוני ואדיש
3. קיים קושי בנשימה
4. קיימת צמרמורת מוגזמת
5. פריחה מדאיגה
6. הילד מקיא או משלשל בכמות רבה ואינו מסוגל לשתות
7. חום גבוה יותר מחמישה ימים
8. הילד סובל ממחלות כרוניות אחרות
9. כאשר יש סימנים ממוקמים בעור, בפרקים ובפה

 

 

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics