דר', יש לך משהו נגד יתושים? הדפסה דוא


מאת דר' שחר טורפז

יתושים הם ממטרדי הקיץ הנפוצים ביותר. הם אורבים על הקירות והתקרה, מזמזמים ליד האוזן, ואז משאירים על גופינו עקיצות מגרדות ומציקות.
את הטענות, אגב,  יש להפנות דווקא אל היתושה, ולא אל היתוש. היתושות הן שנוהגות לעקוץ יונקים בעלי דם חם, כגון בני אדם (אך גם בעלי חיים אחרים), לשם השגת חלבון המצוי בדם להגברת הפריון ותפוקת הביצים מהן יבקע דור ההמשך של החרק הטורדני.

בעת העקיצה, יתושה מבצעת פעולה הדומה להזרקה, ומפרישה חומר אל מקום העקיצה. מטרת החומר היא למנוע את קרישת הדם במקום העקיצה ואף לאלחש, במטרה לאפשר ליתושה להשלים את סעודתה באין מפריע. מהחומר שהוחדר בעת העקיצה מהווה אלרגן נפוץ, כלומר הגוף מגיב אליו בתגובה אלרגית. התגובה הנפוצה לעקיצת היתושה היא גירוי מקומי, אודם ונפיחות, אשר לרוב חולפים תוך מספר שעות. עם זאת, קיימת אוכלוסייה גדולה יחסית של אנשים האלרגיים לעקיצות יתושים. לאנשים אלה יהיה את ה"כישרון" המיוחד למשוך אליהם את מרבית היתושים, גם בחדר מלא אנשים, ותגובתם לעקיצות תהיה מן הסתם חריפה יותר.

ל"אלרגים ליתושים" מערכת חיסון המגיבה בקיצוניות לעקיצות. במקרים רבים תתפתח נפיחות גדולה ובצקתית במקום העקיצה. המהדרין עשויים לפתח שלפוחיות מקומיות ואפילו חום באזור הנפיחות. 

 

האם עקיצת יתוש עשויה להיות מסוכנת?

בעולם קיימים סוגים רבים של יתושים, בהם כאלה הגורמים למחלות קשות כגון מלריה, קדחת הנילוס המערבי, קדחת העופות ואחרות. בישראל נפוצים יתושים מזן כולכית ( Culex), הידוע גם בשם החיבה "יתוש הבית המצוי", שאמנם מטריד ומציק, אבל לרוב אינו מעביר מחלות.

עם זאת, ילדים נוטים לפתח תגובות חריפות במיוחד לעקיצות יתושים. עקיצות באזורים רגישים עלולות לגרום לנפיחות קשה באיבר העקוץ. למשל, עקיצה באזור שסביב העין יכולה להוביל לסגירתו של העפעף, או נפיחות ניכרת של אפרכסת האוזן, השפתיים או גפיים.

על אף המראה המבהיל שהתגובה האלרגית לעקיצה עשויה לחולל, במרבית המקרים אין צורך בטיפול נרחב, וניתן להסתפק במשחה או בג'ל מרגיע עד שהנפיחות תרד. עם זאת, גם עקיצה פשוטה יכולה להתפתח לכדי זיהום, כתוצאה מגירוד ופציעה של העור. הפצע שנוצר עלול להזדהם ולהפוך למוגלתי, או לזיהום תת עורי, הדורש טיפול אנטיביוטי. במקרה של שלפוחיות גדולות, האזור שעלול להזדהם הוא כמובן גדול יותר ועל כן מצריך תשומת לב רבה יותר. 

כיצד ניתן לטפל באלרגיה לעקיצות יתושים?

הרפואה הקונבנציונלית מסתפקת לרוב במשחות מרגיעות לאזור הנפוח, ולעיתים בתרופה אנטי-היסטמינית המפחיתה את תסמיני האלרגיה.
שיטת
NAET, שיטה אלטרנטיבית לנטרול אלרגיות ורגישויות, מאפשרת לטפל ולנטרל את האלרגיה לחומר המופרש בעת עקיצה, ובכך להפחית במידה משמעותית, ואף להעלים, את התופעות –  הנפיחות, השלפוחיות והגרד. הטיפול אף יכול להקטין במידה משמעותית את הנטייה להיעקצות.

מזהים תגובה אלרגית לעקיצה? טיפול קצר יכול לחסוך חודשים של סבל, תכשירים ותרופות.

הטיפול בשיטת NAET אינו פולשני ואינו כרוך בתרופות, ועל כן מתאים לכל הגילאים. מומלץ במיוחד לילדים ותינוקות (כן, גם לתינוקות שאך נולדו!), אשר מפתחים לעיתים תגובות אלרגיות חריגות כגון נפיחויות שעשויות לגרום הפרעה בתפקוד, עצבנות קשה, גרד חמור ועוד.

 

 

אודות:

sahartorpaz


ד"ר שחר טורפז- רוזנברג, ילידת ירושלים 1975, נשואה ואם לשתי בנות. תושבת הוד השרון.

דוקטור לרפואת שיניים, שנחשפה לשיטת NAET  ואחריה החליטה על הסבה לטיפול בשיטה.

NAET  הינה שיטה טבעית וחדשנית לטיפול ומניעת רגישויות ואלרגיות שונות בילדים ומבוגרים.

משנת 2005 עוסקת בטיפול בשיטת NAET  בישראל, לאחר שהוסמכה לטיפול בשיטה בארה"ב.

מתמחה בטיפול ברגישויות ואלרגיות בילדים ותינוקות.

www.allergia.co.il

054-4811869

 

 
 
 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics