טיפים ועצות בהנקת תאומים הדפסה דוא

מאת: רוסנה ברגהוף

לגדל תאומים זה בהחלט מאתגר, אך אומרים שאנחנו מקבלים בחיינו רק אתגרים שאנו מסוגלים לעמוד בהם. אם את יודעת שאת הולכת ללדת תאומים, אחרי ההלם והשמחה הראשוניים, את בטח מתחילה לתכנן איך לגדל אותם. אולי את כבר חושבת על עיצוב לחדרי ילדים או פותחת קופת חיסכון עבור הלימודים שלהם. אך עוד לפני זה עומד בפניך אתגר ההנקה. חשוב להתכונן לכך וחשוב לדעת שזה בהחלט אפשרי-  אמהות רבות לתאומים מצליחות להניק עד גיל חצי שנה ויותר. אז איך עושים זאת?

 

הצילו, עזרה!

כידוע,תחילת ההנקה לא תמיד פשוטה, גם כשמדובר בתינוק אחד. כשמדובר בתאומים, מומלץ מאד לקבל תמיכה מיועצת הנקה, ואם לא קיבלת ייעוץ במחלקת יולדות בבית החולים, תוכלי לפנות ליועצת הנקה באופן פרטי. אם את מכירה אמהות אחרות לתאומים, אל תהססי להתייעץ איתן - אין הדרכה יותר טובה מזו שבאה מאם מנוסה. אחת המשימות החשובות עם הפיכתך לאם, היא ללמוד לבקש עזרה כאשר את זקוקה לה. כמו כן, חשובה החלטה נחושה שאת רוצה להניק. את יודעת שחלב אם הוא המזון המתאים ביותר לתינוקות שלך, ושההנקה חשובה  לקשר שנוצר בין האם והתינוק. כמו כן, ההנקה תורמת לבריאותה של האם - מזרזת את חזרתו של הרחם לגודלו ומפחיתה את הסיכויים לחלות בסרטן השד. במרבית בתי-החולים ממהרים לתת בקבוק, מתוך דאגה להתאוששות של האימא, בעיקר אחרי לידות קשות או ניתוח קיסרי. לכן, אם חשוב לך להניק עליך לעמוד על זכותך לעשות זאת.

 

האם יהיה לי מספיק חלב?

כמעט כל אישה לאחר לידה יכולה ליצור חלב המספיק לתאומים ואפילו לשלישיה. הקפידי על תזונה נכונה ועל מנוחה במידת האפשר. שקדים למשל מעשירים את החלב, ואילו תה מרווה מייבש את החלב. כמו כן חשוב לשתות הרבה מים, כי ההנקה מייבשת. ייצור החלב לאחר הלידה הוא בהתאם לביקוש - אם התינוקות שלך יינקו יפה, כמות החלב תגדל בהתאם.

 

להניק ביחד או לחוד?

זה תלוי בך ובתינוקות שלך. יש אמהות שרוצות לענות על צרכיו של כל תינוק באופן מיידי ברגע שהוא מראה סימנים של רעב. לכן אם הם מתעוררים יחד ורוצים לינוק, האם תניק אותם יחד. לעומתן יש אמהות החשות שעליהן להעניק יחס אישי לכל אחד מהתינוקות, לכן הן משתדלות להיניק כל תינוק בתורו. אין דרך אחת נכונה, את תחושי בעצמך איזו דרך מתאימה לכם. התינוקות לא תמיד מתעוררים ביחד כך שלפעמים תיניקי אותם יחדיו ולפעמים לחוד. הנקה זוגית חוסכת זמן והיא יכולה להיות חוויה מדהימה.

 

האם להחליף צדדים?

מומלץ להניק כל תינוק משני הצדדים. סיבה אחת לכך היא התפתחות תקינה ומאוזנת של  העיניים. התינוק מחדד את ראייתו על ידי התבוננות בפנים שלך. כך שאם הוא מקבל רק מצד אחד כל הזמן, עין אחת מתורגלת פחות. סיבה נוספת היא איזון בתפוקת החלב. לכל ילד יש את הרגלי האכילה שלו, ויתכן שאחד התאומים יינק יותר מהשני. אם מציעים לתינוק אותו שד כל פעם, עשוי להיווצר פער בתפוקת החלב ובגודל של השדיים. לאחר תקופה ראשונית של ביסוס כמות החלב שאת מייצרת ניתן להניק תינוק אחד מאותו שד לעורך כל היום ולמחרת להעביר אותו לשד השני.

 

תנוחות מומלצות

תנוחות נפוצות בהנקת תאומים:

  1. תנוחת העריסה – כאשר הראש של כל תינוק מונח בזרוע שלך ורגליו של האחד מונחים על או צמוד לרגליו של השני.
  2. תנוחת ה"כדורגל" - כל תינוק מוחזק מתחת לאחד מבתי השחי שלך על גבם ועל כריות: האחד משמאלך השני מימינך. הראש של כל אחד מוחזק בכף ידיך רגליהם אחורה (יש להיעזר בהמון כריות).

ניתן גם לשלב- בצד שמאל תינוק בתנוחת עריסה ובצד ימין תינוק בתנוחת "כדורגל".

 

האם להוסיף בקבוק?

מומלץ להתחיל עם ההנקה! תמיד יהיה קל לעבור לבקבוקים – אך אם את מתחילה עם בקבוקים יהיה קשה בהרבה לחזור להנקה. בחודש הראשון מתבססים הרגלי האכילה של התינוק- כפי שאת לומדת להניק, גם הוא לומד לינוק. בקבוק יעשה לו את העבודה קלה, וזה עשוי לפגוע  ברכישת מיומנות היניקה. בשבועות הראשונים גם מתבססת תפוקת החלב שלך. האכלה בתמ"ל תוריד את הביקוש לחלב ובכך תקטין את ייצור החלב שלך.

 עם זאת, כמובן שבמקרים בהם התינוק אינו מצליח לינוק ואינו עולה במשקל, יש לתת בקבוק לפי הצורך.

במידה וילדת פגים אפשר לשאוב להם חלב עד השלב בו יוכלו לינוק לבד. מומלץ להיפגש עם יועצת הנקה שתנחה אותך כמה פעמים לשאוב כדי לשמר את כמות החלב.

 

מתי אוכל לנוח?

בחודשים הראשונים, משימת ההנקה דורשת התמסרות ולוקחת חלק גדול משעות היממה. את עלולה למצוא את עצמך מותשת. עצה אחת היא לישון במשך היום בכל עת שהתינוקות שלך ישנים. כנסי יחד אתם למיטה זוגית, ותלמדי להניק אותם בשכיבה.

עצה אחרת היא לשאוב חלב ולבקש מבן זוגך או אדם קרוב אחר להאכיל אותם פעם או פעמיים ביום. זה יעניק לך יותר שעות שינה ברציפות. במקרה הצורך ניתן להשאיל משאבה מ"יד שרה".

ברגעים קשים חשוב שתזכרי- עם הזמן, זה רק הולך ונהייה יותר קל.

 
 

 

בהריון? ילדת?

 12.16 
 
 ערכה פתוחה 2015 מוקטנת
התמונה להמחשה בלבד
 

שאלות נפוצות

למי מיועדת הפעילות?

מי הצוות המקצועי?

מי מממן את הפעילות?

לשאלות נוספות על

פעילות צעדים ראשונים 

Website by - JOOMI
Feedback Form
Feedback Analytics